US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,88 %
NASDAQ+1,48 %
S&P 500+1,01 %
ČEZ-1,31 %
KB+1,00 %
Erste+2,08 %

Fed by měl podle Trumpa snížit sazby o jeden procentní bod

Americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru opět kritizoval americkou centrální banku a jejího šéfa Jeroma Powella. Banka by podle jeho názoru měla v září snížit úrokové sazby alespoň o jeden procentní bod a měla by rovněž zvážit restartování programu kvantitativního uvolňování. Analytici se vesměs shodují, že Fed na zářijovém zasedání přistoupí ke snížení sazeb o 25 bazických bodů a k uvolnění měnové politiky pak do konce roku dojde ještě jednou.

Redakce IW
Redakce IW
19. 8. 2019 | 17:32
Fed

Šéf bostonské části Fedu Eric Rosengren v pondělí nicméně upozornil, že snížení úroků by mohlo vést k nadměrnému růstu dluhů, který by mohl prohloubit příští hospodářský útlum. Uvedl rovněž, že jediným lékem na slabost světové ekonomiky by nemělo být uvolňování měnové politiky ve Spojených státech. Rosengren byl jedním ze dvou představitelů Fedu, kteří hlasovali proti červencovému snížení sazeb, upozornila agentura Reuters.

Fed koncem července snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00 až 2,25 procenta. Bylo to první snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století. Šéf Fedu Jerome Powell ale upozornil, že tento krok nutně neznamená začátek delšího období snižování úroků.

Trump šéfa Fedu kvůli jeho neochotě k výraznému snižování úroků již delší dobu kritizuje. "Naše ekonomika je velmi silná, navzdory příšernému nedostatku vize u Jaye Powella a Fedu," napsal v pondělí Trump na svém twitterovém účtu. "Sazba Fedu by v docela krátké době měla klesnout minimálně o jeden procentní bod, možná by mělo přijít rovněž určité kvantitativní uvolňování. Pokud se tak stane, bude na tom naše ekonomika dokonce ještě lépe a světová ekonomika získá skvělou a rychlou podporu," dodal.

Zdroj: CNBC, ČTK

Centrální bankyDonald TrumpFedÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Miliardové zisky za kvartál. Tohle jsou vítězové české výsledkové sezóny

Miliardové zisky za kvartál. Tohle jsou vítězové české výsledkové sezóny

13. 6.-Tomáš Beránek, Vendula Pokorná
Akcie ČR