US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,93 %

Meziroční inflace v Česku v září podle odhadů mírně klesla na 2,8 %

Meziroční inflace v Česku v září zpomalila v průměru na 2,8 procenta ze srpnových 2,9 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je zpomalení růstu cen potravin a pohonných hmot, uvedli ekonomové. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve čtvrtek 10. října. Někteří analytici nevylučují stagnaci inflace na 2,9 procenta.

Redakce IW
Redakce IW
7. 10. 2019 | 15:21
Česká republika

"V září čekáme zpomalení růstu spotřebitelských cen, za kterým by měl být především vývoj cen potravin za drobného přispění poklesu cen u čerpacích stanic," uvedl ekonom Komerční banky Michla Brožka.

Hlavním zdrojem růstu cen nicméně podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka zůstávají náklady spojené s bydlením včetně energií. Ty podle něj přispívají k celkovému růstu spotřebitelské inflace zhruba z poloviny. "Významně nad dvěma procenty se spotřebitelská inflace udrží i ve čtvrtém čtvrtletí a v souhrnu za celý letošní rok by měla dosáhnout 2,7 procenta. Na začátku příštího roku poté nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad tři procenta," uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička upozornil, že především vlivem sezónních faktorů se v září pravidelně meziměsíčně spotřebitelské ceny snižují. "Velkou měrou se na tom podílí pokles cen rekreací po skončení letní turistické sezóny. Letos však bude tento vliv ještě umocněn pokračujícím poklesem cen pohonných hmot i nižšími cenami potravin," uvedl.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár