Akcie v USA v polovině týdne posílily díky optimismu ohledně obchodních rozhovorů

Americké akcie ve středu posílily v čele s technologickými společnostmi. Trh těžil z obnovených nadějí na pokrok při řešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. V závěru obchodování však akcie o část zisků přišly po zprávě agentury Reuters, která optimismus ohledně obchodních rozhovorů zmírnila.
Index Dow vzrostl o 0,7 % na 26 346,28 bodu, benchmark S&P 500 stoupl o 0,91 % na 2 919,42 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 1,02 % na 7 903,74 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,09 % na 18,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,58 %.
V plusu seanci zakončily všechny hlavní sektory, přičemž o více než procento si polepšila odvětví technologií (+1,52 %), základních materiálů (+1,22 %) a financí (+1,08 %). Nejnižší zisk zaznamenaly reality (+0,26 %) a utility (+0,6 %).
Obchodní vyjednavači Spojených států a Číny se ve čtvrtek a v pátek setkají ve Washingtonu. Agentura Bloomberg ve středu s odvoláním na zdroj obeznámený s rozhovory uvedla, že Peking je nadále otevřený dohodě o dílčí obchodní smlouvě.
"Dílčí dohoda s Čínou by přinejmenším vydláždila cestu větší dohodě," uvedl analytik Tim Ghriskey ze společnosti Inverness Counsel. List Financial Times navíc informoval, že Čína ve snaze o zmírnění obchodního napětí nabízí zvýšení nákupů zemědělských produktů z USA.
Krátce před koncem obchodování však akcie o část zisků přišly. Agentura Reuters totiž s odvoláním na čínské vládní představitele, diplomaty a investory uvedla, že Peking zmírnil očekávání ohledně pokroku při washingtonských jednáních. Důvodem jsou podle zdrojů nové sankce, které Spojené státy tento týden uvalily na některé čínské podniky.
K růstu akciového trhu velkou měrou přispěla technologická společnost Apple (+1,17 %) a softwarový gigant Microsoft (+1,89 %). Akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson však oslabily o dvě procenta v reakci na rozhodnutí soudní poroty, podle kterého má firma zaplatit osm miliard dolarů muži, jenž tvrdí, že nebyl varován před negativními dopady antipsychotického léku této firmy.
Na devizovém trhu dolar díky optimismu ohledně obchodních rozhovorů posiloval vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám považovaným za bezpečné útočiště v období nejistoty. Vůči euru však dolar oslaboval.
Kolem 22.00 SELČ si jednotná evropská měna k dolaru připisovala zhruba 0,2 % na 1,0975 USD. Vůči jenu vykazoval dolar nárůst o téměř 0,4 % na 107,44 JPY.
Také pro digitální měny byla středeční seance zisková. Bitcoin kolem 22.00 podle serveru coinmarketcap.com rostl o 4,6 % na 8 592,8 USD, ethereum si připisovalo 6,35 % na 191,7 USD a ripple zdražoval o 1,6 % na 0,281 USD.
Ceny ropy rostly pouze nepatrně. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 zpevňovala o 0,15 % na 58,33 USD za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) posilovala o 0,1 % na 52,68 USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
Mezi představiteli americké centrální banky panují čím dál větší rozpory ohledně budoucího vývoje měnové politiky. Po zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání, na kterém Fed snížil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 1,75 až 2,00 procenta, to ve středu uvedla agentura Reuters.
- Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť se omluvila za "neúmyslné" používání e-mailů a telefonních čísel, které uživatelé poskytli z bezpečnostních důvodů, k cílené reklamě. Společnost nedokáže s jistotou říct, kolik kontaktů bylo takto zneužito. Zpravodajský server BBC ve středu napsal, že problém se patrně týká klientů po celém světě.
- Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson má zaplatit osm miliard dolarů muži, co tvrdí, že nebyl varován, že používání jejího antipsychotického léku může způsobit růst prsou. O rozhodnutí soudu ve Filadelfii ve středu informovala agentura Reuters. Johnson & Johnson se hodlá odvolat, rozsudek považuje za "hrubě nepřiměřený", protože jiný soud už muži vyměřil odškodné jen ve výši 680 000 dolarů.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 7,051 milionu (odhad: 7,191 milionu, červenec: 7,174 milionu).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 2,927 milionu barelů (odhad: +1,413 milionu barelů, předchozí týden: +3,1 milionu barelů).
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v srpnu vzrostl ve srovnání s červencem o 0,2 % (odhad: +0,4 %). V červenci se objem skladových zásob rovněž zvýšil o 0,2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK