Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne vzrostly, a to díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou poté, co prezident Donald Trump oznámil předběžné ujednání. To však není komplexní a podle analytiků stále existují obavy, že se jednání mohou ještě zadrhnout.
Index Dow v pátek posílil o 1,21 % na 26 816,59 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,09 % na 2 970,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,34 % na 8 057,04 bodu. Index volatility VIX v pátek spadl o 11,33 % na 15,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,73 %.
Prezident Donald Trump v pátek večer oznámil, že Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody. Vyjednávání ohledně druhé části má začít poté, co bude během příštích tří týdnů podepsána první část. Ta pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. USA také nyní pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, jež mělo vstoupit v platnost příští úterý.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 0,92 %, S&P 500 přidal 0,62 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,93 %.
Příští týden v USA začne výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. Analytici odhadují, že zisky společností z indexu S&P 500 klesly meziročně o 3,2 %. To by bylo jejich první snížení od roku 2016.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Dolarový index v pátek klesl nejníže za tři měsíce. Americkou měnu stáhl dolů menší zájem investorů o bezpečné investice a větší ochota riskovat, protože se zvýšily šance na dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou a na organizovaný odchod Velké Británie z Evropské unie.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, se snížil o 0,4 % na 98,30 bodu, když během dne klesl až na 98,20 bodu. Euro k dolaru posílilo o 0,3 % na 1,1044 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Prezident USA Donald Trump v pátek večer oznámil, že Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody. Vyjednávání ohledně druhé části má začít poté, co bude během příštích tří týdnů podepsána první část. Ta pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. USA také nyní pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, jež mělo vstoupit v platnost příští úterý.
Americká automobilka General Motors se v pátek nezvykle obrátila přímo na stávkující zaměstnance prostřednictvím firemního blogu. Ve snaze ukončit bezmála měsíční protest, který společnost stál už přes miliardu dolarů, tam zveřejnila svou poslední nabídku z vyjednávání s odbory, napsala agentura Reuters. Společnost Crédit Suisse odhaduje možnou ztrátu, bude-li stávka trvat do 21. října, na 1,5 miliardy dolarů.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patřičně nepřezkoumal stabilizační systém letounů Boeing 737 MAX spojovaný se dvěma haváriemi těchto strojů. Vyplývá to ze zprávy mezinárodního výboru regulátorů bezpečnosti letecké přepravy JATR, z které citovala agentura Reuters.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v říjnu stoupl na 96 bodů z 93,2 bodu v září. Analytici naopak očekávali pokles na 92 bodů. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Americký index dovozních cen se v září meziročně snížil o 1,6 % po poklesu o 2 % v srpnu (odhad: -1,8 %). Index vývozních cen rovněž klesl o 1,6 % po 1,4% snížení v srpnu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,2 % (odhad: 0 %, srpen: -0,5 %) a index vývozních cen klesl o 0,2 % (odhad: 0 %, srpen: -0,6 %).
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Delta Air Lines na 64 ze 70 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Fastenal ve 3Q: Zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 1,38 miliardy USD (odhad: 1,37 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Hospodářský růst ve Spojených státech podle podnikových ekonomů v letošním i příštím roce výrazně zpomalí, mimo jiné kvůli obchodní válce s Čínou.
Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) a z něhož citovala agentura AP.
Newyorský soud v pondělí odmítl stížnost Bílého domu týkající se žádosti soudu nižší instance o předložení daňových přiznání prezidenta Donalda Trumpa za posledních osm let. Oznámila to agentura AP. Přiznání mají posloužit jako důkaz, že Trump zaplatil za mlčení dvou žen, s nimiž měl údajně mimomanželský poměr. Jak federální soudce uvedl, prezidentovo tvrzení o imunitě, pokud jde o jakékoli vyšetřování v trestních záležitostech, je v rozporu s ústavou. Odvolací soud nicméně následně vydání daňových přiznání newyorským vyšetřovatelům prozatím pozastavil, dokud celou věc nepřezkoumá. Vyhověl tak prezidentovým právníkům.
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie Uber Technologies (v pondělí +2,36 %) na "buy" z "neutral", cílová cena byla ponechána na 45 USD.
- Instinet zvýšila cílovou cenu akcií Apple (v pondělí +0,02 %) na 205 ze 185 USD.
- Evercore ISI zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA (v pondělí +1,30 %) ze 185 USD na 225 USD. Firmě má podle analytiků pomáhat oživení na trhu s herními zařízeními.
- ConocoPhillips (v pondělí +2,06 %) zvýšila kvartální dividendu o 37,7 % na 0,42 USD z 0,30 USD. V příštím roce chce odkoupit vlastní akcie za 3 miliardy USD.
- Odborový svaz pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines zažaloval americkou strojírenskou firmu Boeing. Tvrdí, že zastavení provozu letounů Boeing 737 MAX připravilo piloty aerolinek na mzdách o více než 100 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.
- Pro přehodnocení politiky sankcí vůči Rusku se v komentáři pro list The Wall Street Journal vyslovil Jon Huntsman, donedávna velvyslanec Spojených států v Moskvě. Podle bývalého diplomata některé sankce nesplnily účel, znevýhodňují americké podnikání a navíc brání budování vztahů s osobnostmi, které budou řídit Rusko po odchodu Vladimira Putina.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v září meziměsíčně klesl o 0,3 % (odhad: +0,1 %, srpen: +0,1 %). Meziročně se ukazatel v zvýšil o 1,4 % po 1,8% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali stejné tempo růstu jako v srpnu.
- Index ekonomického optimismu IBD/TIPP v říjnu stoupl na 52,6 bodu z 50,8 bodu v září (odhad: 51,2 bodu).
- NFIB index optimismu malých firem v září klesl na 101,8 bodu ze 103,1 bodu v srpnu (odhad: 104,1 bodu).
- Jefferies zvýšila doporučení na akcie Microsoft na "buy" z "hold".
Mezi představiteli americké centrální banky panují čím dál větší rozpory ohledně budoucího vývoje měnové politiky. Po zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání, na kterém Fed snížil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 1,75 až 2,00 procenta, to ve středu uvedla agentura Reuters.
- Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť se omluvila za "neúmyslné" používání e-mailů a telefonních čísel, které uživatelé poskytli z bezpečnostních důvodů, k cílené reklamě. Společnost nedokáže s jistotou říct, kolik kontaktů bylo takto zneužito. Zpravodajský server BBC ve středu napsal, že problém se patrně týká klientů po celém světě.
- Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson má zaplatit osm miliard dolarů muži, co tvrdí, že nebyl varován, že používání jejího antipsychotického léku může způsobit růst prsou. O rozhodnutí soudu ve Filadelfii ve středu informovala agentura Reuters. Johnson & Johnson se hodlá odvolat, rozsudek považuje za "hrubě nepřiměřený", protože jiný soud už muži vyměřil odškodné jen ve výši 680 000 dolarů.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 7,051 milionu (odhad: 7,191 milionu, červenec: 7,174 milionu).
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v srpnu vzrostl ve srovnání s červencem o 0,2 % (odhad: +0,4 %). V červenci se objem skladových zásob rovněž zvýšil o 0,2 %.
- Americká technologická společnost Apple stáhla ze svého virtuálního obchodu aplikaci, pomocí které demonstranti v Hongkongu monitorovali pohyb policistů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Aplikace HKmap.live se podle Applu používá způsobem, který ohrožuje policii i obyvatele.
- Index spotřebitelských cen v USA v září meziročně stagnoval na 1,7 procenta. Analytici očekávali nepatrně rychlejší růst, a to o 1,8 procenta. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v září nezměnily po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci; trh očekával stejný nárůst i v září. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, si v meziročním srovnání podle očekávání udržela srpnové tempo 2,4 procenta. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 4. října zvětšil o 98 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal přírůstek 112 miliard kubických stop, očekával trh, že přibude dalších 97 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 5. října 210 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 220 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 219 tisíc) očekával trh znovu 219 tisíc žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Levi Strauss & Co ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 1,45 miliardy USD (odhad: 1,44 miliardy USD).
- VýsledkyDelta Air Lines ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,32 USD (odhad: 2,26 USD), tržby 12,56 miliardy USD (loni: 11,95 miliardy USD, odhad: 12,61 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK