Ceny ropy letí vzhůru po raketovém útoku USA v Bagdádu, při němž byl zabit přední íránský generál

(AKTUALIZOVÁNO) Ceny ropy v pátek výrazně rostou poté, co byl při raketovém útoku Spojených států u letiště v iráckém Bagdádu zabit velitel íránských jednotek Quds Kásim Sulejmání. Akci, jejímž cílem bylo podle amerického ministerstva obrany odstrašit Írán od plánů na další útoky, nařídil americký prezident Donald Trump.
Smrt Sulejmáního potvrdilo velení íránských revolučních gard i americký Pentagon. Cena severomořské ropy Brent v pátek kolem 10.00 SEČ rostla o 3,3 % na 68,45 USD za barel a severoamerická lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražovala o 3,15 % na 63,11 USD za barel.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí po útoku v Bagdádu uvedl, že původce akce čeká tvrdá odveta. Útok Spojených států podle něj znásobí odpor proti USA a Izraeli. "Odchod Sulejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší," uvedl Alí Chameneí.
Experti na Blízký východ spíše nepředpokládají, že by Írán v očekávané reakci zaútočil přímo na americké jednotky v regionu. Odvetu podle nich pravděpodobně provede prostřednictvím svých satelitů, šíitských milic v Libanonu, Iráku, Jemenu nebo Sýrii.
Nejistotu kolem dalšího vývoje situace později zvýšilo vyjádření íránského velvyslance při OSN Madžída Tachta Ravančího, který v rozhovoru pro televizní stanici CNN prohlásil, že atentát na Sulejmáního odpovídá vyhlášení války a odpověď Teheránu bude tvrdá.
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová uvedla, že zabitím Sulejmáního zřejmě USA porušily mezinárodní právo. Cílené zabíjení porušuje mezinárodní humanitární právo a použití bezpilotních letounů k takovému cíli je mimo kontext aktivního konfliktu téměř vždy nelegální, upozornila Callamardová. Zdůraznila přitom, že Spojené státy v souvislosti s útokem hovoří o snaze "odradit Írán od dalších útoků". "Budoucnost není to samé jako bezprostřední hrozba," uvedla.
Zdroj: Bloomberg, CNN, CNBC, Reuters