US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,05 %
NASDAQ-0,60 %
S&P 500+0,02 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Beneš: V únoru se uskuteční jednání se zájemci o stavbu bloku

Stát v únoru povede konzultace s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Novinářům to v úterý řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle informací ČTK má jednání vést vládní zmocněnec Jaroslav Míl a zástupci ČEZ. V březnu má podle Beneše následovat podepsání smluv mezi státem a ČEZ. A to jak rámcové, na výstavbu jaderné elektrárny, tak prováděcí, na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím.

Redakce IW
Redakce IW
28. 1. 2020 | 11:28
ČEZ

Beneš v úterý uvedl, že obě smlouvy jsou prakticky připraveny, ladí se už jen detaily. Dříve se hovořilo o tom, že by měly být podepsány do konce roku 2019. Podle ředitele byl podpis odložen kvůli přípravě celého procesu schválení projektu EU, takzvané notifikaci, a kvůli jednání se zájemci o dodavatelském modelu. "Nechceme dělat finální rozhodnutí před konzultacemi se všemi uchazeči," řekl v úterý Beneš. Jednání s uchazeči podle něj mají skončit 19. února. Potvrdil, že zájemců je zhruba pět.

Dříve oznámený harmonogram přípravy bloku se podle Beneše nemění. Premiér Andrej Babiš po listopadovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Podle něj jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022. Podle říjnového vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka musí během pěti let začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.

Investorský model stavby nových jaderných bloků v Česku schválila vláda na začátku loňského července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.

"Harmonogram (i s aktuálním mírným zpožděním smluv) je víceméně v souladu s dřívějšími plány firmy. Pro ocenění čisté současné hodnoty tohoto jaderného projektu a pro zhodnocení jeho rizikovosti pro ČEZ a jeho akcionáře budou klíčové detaily dojednané rámcové dohody. Ta by měla převést veškerá právní a regulatorní rizika na stát - stát by měl pro projekt zajistit levné financování a skupina ČEZ by měla mít prodejní opci pro případ, že se nedohodne se státem na znění konkrétní smlouvy pro kteroukoliv ze čtyř fází projektu," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Beneš v úterý potvrdil, že výběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo být zahájeno už letos.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná