ČEZ zkoumá s americkou firmou možnou stavbu malého reaktoru v ČR

Společnost ČEZ a americká společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) prozkoumají ekonomické a technické možnosti potenciální výstavby malého modulárního jaderného bloku v Česku. V pondělí o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, firmy podle něj podepsaly memorandum o porozumění. Loni na podzim podepsal ČEZ podobnou dohodu s další americkou společností NuScale.
"ČEZ identifikoval několik projektů malých modulárních reaktorů (SMR), které se pro realizaci v České republice jeví jako vhodnější. V další fázi proto oslovil dodavatele 11 vybraných projektů s žádostí o sdílení podrobných technických informací," uvedl v pondělí Kříž.
Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše mohou malé modulární zdroje být do budoucna významnou alternativou energetických zdrojů. "Jako společnost zaměřená na vývoj nových energetických řešení a technologií se vývojem malých modulárních reaktorů již zabýváme, především v naší dceřiné společnosti ÚJV Řež," uvedl.
Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil loni na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku premiér Andrej Babiš (ANO). "Malé modulární reaktory mohou být budoucností jaderné energetiky, respektive řešením pro bezemisní a zároveň stabilní výrobu elektřiny a tepla," doplnil v pondělí vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
Odborníci však upozorňují na to, že ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Malý modulární reaktor BWRX-300, který bude ČEZ s GEH zkoumat, je podle firem vodou chlazený reaktor o výkonu 300 megawattů.
"GEH předpokládá, že ve srovnání s vodou chlazenými malými reaktory jiné konstrukce nebo se stávajícími velkými jadernými reaktory bude BWRX-300 vyžadovat až o 60 % nižší kapitálové náklady na vyrobenou megawatthodinu," dodaly v pondělí společnosti.
Společnost GEH sídlí ve Wilmingtonu v Severní Karolíně. Je světovým dodavatelem pokročilých reaktorů a služeb v oblasti jaderných technologií. Byla založena v roce 2007 jako globální jaderná aliance koncernů GE a Hitachi, s cílem poskytovat služby odvětví jaderné energetiky na globální úrovni.
"Plány na výstavbu nových bloků v Dukovanech pokračují, jak bylo potvrzeno v minulém týdnu. ČEZ by měl v březnu podepsat se státem smlouvu ohledně jaderného projektu, s výstavbou se počítá od roku 2029," říká analytik Jan Šafránek z České spořitelny.
"V současné chvíli tuto zprávu považujeme za neutrální s velmi nejistým výsledkem, zda se skupina ČEZ v budoucnu touto cestou vydá," dodal analytik Milan Lávička z J& T Banky.
Zdroj: ČTK