Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1 102,93 bodu. Dolů ho stáhly především české banky a nedařilo se ani telekomunikační firmě O2 Czech Republic. Naopak se ziskem zakončily páteční obchodování rakouské emise či energetická společnost ČEZ. Zobchodovaný objem čítal zhruba 380 milionů Kč, a byl tak podprůměrný.
Nejvýrazněji v pátek ztratila MONETA Money Bank, a to 1,4 procenta na 84,60 koruny. Komerční banka přišla o 1,19 procenta, její cenné papíry tak zlevnily na 787,50 Kč. Cenné papíry O2 Czech Republic oslabily zhruba o procento na 230,50 koruny. Z menších emisí si mírné ztráty připsaly nápojářská Kofola ČeskoSlovensko a tabáková Philip Morris ČR.
Naopak se ziskem kolem čtyř desetin procenta uzavřely rakouské tituly. Erste Group Bank si polepšila o 0,46 procenta na 883 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 0,4 procenta na 622 korun. Akcie elektrárenské skupiny ČEZ vzrostly o 0,77 procenta na 500 korun.
Pražská burza (14. února 2020), zdroj: BCPP
Týden na BCPP: Index PX -0,7 %, Stock Spirits +4,4 %, Komerční banka -3,1 %
Za celý týden pražská burza ztratila 0,7 %. "Ve druhém únorovém týdnu se investoři zajímali především o dění kolem koronaviru a o pokračující výsledkovou sezonu. Přes riziko negativního ekonomického dopadu na globální ekonomiku pramenícího z šíření neznámého viru americké akciové indexy pokořily nová historická maxima. Index S&P 500 vykázal růst o 1,3 procenta, podobně Evropa rostla prostřednictvím indexu STOXX Europe 600 o 1,4 procenta. Domácí index PX se pozitivní nálady nezúčastnil," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Stock Spirits, které přidaly 4,4 procenta. Akcie se obešla bez výraznější kurzotvorné informace. Nicméně ze začátku roku se u firmy projevovala obava z vlivu zvýšení spotřebních daní na alkohol v ČR i v Polsku, která u ní posunula cenu výrazně níže.
Naopak nejvíce klesajícím titulem domácího trhu byla Komerční banka se ztrátou 3,1 procenta. KB reportovala výsledky za čtvrtý kvartál již předminulý týden, ale až nyní jakoby si investoři uvědomili relativní slabost provozní úrovně. Investoři aktuálně dávají v Evropě přednost bankovním titulům nabízejícím růstový příběh.
Pro příští týden se hlavní téma zájmu investorů bude týkat dění kolem koronaviru. Nicméně se zdá, že investoři se zatím snaží dané riziko přehlížet. Pokud se bude nadále zdát riziko pramenící z koronaviru jako přijatelné, tak se nedá vyloučit, že by na trhu mohla pokračovat lehce pozitivní nálada. "Avšak očekáváme, že výkyvům se obchodování v příštím týdnu nevyhne," odhadl analytik.
Zdroj: ČTK, BCPP