US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,27 %
NASDAQ-0,30 %
S&P 500-0,13 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Inflace v ČR v březnu zpomalila na 3,4 %, důvodem je zlevnění paliv

Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 % z únorových 3,7 %. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad.

Redakce IW
Redakce IW
14. 4. 2020 | 9:18
Inflace

V meziměsíčním srovnání byla inflace nižší o 0,1 %, také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv. Zatímco v únoru ceny pohonných hmot rostly meziročně o 3,6 %, v březnu o 3,3 % klesly. "Například průměrná cena benzinu Natural 95 byla 29,74 Kč/l, což byla nejnižší hodnota od srpna 2017," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Také nafta se dostala v průměru pod 30 korun za litr a klesla na nejnižší cenu za zhruba dva roky.

Meziroční zdražování elektřiny v březnu zmírnilo na 8,6 % z únorových 9,7 %. Ceny tepla a teplé vody byly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 1,4 %, zatímco o měsíc dříve to bylo 0,9 %.

"Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedli statistici. Cena vepřového masa vzrostla o 22 %, uzeniny zdražily o 14 %, ovoce o více než 16 % a cukr zhruba o 11 %. Více se platilo také za nájemné, vodné, stočné a zemní plyn.

"Je dobře, že inflace zklidňuje svůj růst. Poslední, co by česká ekonomika v tuto chvíli potřebovala, by byl vysoký růst cen. Kvůli pozasatvení naší ekonomiky pravděpodobně k dalšímu růstu cen nedojde. Spíše naopak. Letos bychom už s vyšší inflací neměli mít problémy," tvrdí Jana Mücková, ředitelka investičního P2P trhu Bondster.

Dražší než loni v březnu byly podle statistiků lihoviny a také víno, pivo a tabákové výrobky. Stravovací služby zdražily o 5,7 % a ubytovací služby o 4,7 %. Naopak levnější byly telefonní a faxové služby.

ČSÚ dnes rovněž informoval o vývoji cen zahraničního obchodu ČR za únor. Ceny vyvážených i dovážených surovin a zboží v tento měsíc meziročně klesly shodně o 3,2 %. Meziměsíčně byly vývozní ceny nižší o 0,8 % a dovozní o 1,3 %.

Zdroj: ČTK

Česká republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná