US MARKETOtevírá za: 5 h 4 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Tchajwanská TSMC chystá masivní investici do výroby čipů v USA

Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) plánuje postavit ve Spojených státech továrnu na čipy za zhruba 12 miliard USD. Výstavba má začít v příštím roce, výroba pak v roce 2024, uvedla v pátek firma. Jde o jednu z největších zahraničních investic v USA.

Redakce IW
Redakce IW
15. 5. 2020 | 8:55
Technologie

TSMC je největším smluvním výrobcem počítačových čipů. V závodě ve státě Arizona má vzniknout asi 1600 pracovních míst, vyrábět se tam budou vyspělé čipy s technologií pět nanometrů.

Investice je dobrou zprávou pro amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil, že přivede do Spojených států ze zahraničí velké výrobce. Navíc současný ekonomický pokles způsobený epidemií nemoci covid-19 zvýšil tlak na vládu, aby ukončila závislost USA na dodávkách z Číny a posílila domácí výrobu. V USA se letos také konají prezidentské volby, ve kterých Trump usiluje o znovuzvolení.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross označil smlouvu za další ukázku toho, že Trumpův politický program vede k renesanci výroby v USA.

TSMC je významným dodavatelem amerických technologických gigantů, jako je Apple a Qualcomm. Dodává ale čipy také čínským firmám, včetně Huawei Technologies, kterou Washington označil za bezpečnostní riziko a kterou proto umístil na černou listinu.

Investice se má uskutečnit v letech 2021 až 2029. Z pohledu Washingtonu je investice TMSC jednou z největších zahraničních investic, pro samotnou firmu je však spíše menší investicí. V letošním roce TSMC plánuje kapitálové výdaje 15 až 16 miliard USD. Většinu čipů však vyrábí doma, tedy na Tchaj-wanu. Starší závody má také v Číně a v americkém státě Washington, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

InvesticeSpojené státy americké (USA)Technologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika