"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou volatilitu, a jsou proto odolnější vůči výkyvům na akciových trzích.
Podle aktuálních průzkumů hodnota akcií společností řídících se zásadami ESG (environment, social, and governance) během pandemie covidu-19 poklesla oproti průměru trhu méně. Potvrdila se tak jejich lepší odolnost vůči krizím. Stabilitu ESG společností podtrhuje fakt, že svým zhodnocením (21 %) v letošním prvním pololetí porazily prestižní americký index S&P 500.
Velké i menší investory, kteří by rádi obohatili své portfolio o "zelené" dluhopisy, nově oslovuje také investiční skupina Energy financial group (EFG). Společnost v listopadu nabídla veřejnou emisi dluhopisů o celkovém objemu 350 milionů korun, nominální hodnotě 100 tisíc korun za kus a s pevnou úrokovou sazbou 6,5 % ročně.
"Strategickou výhodou EFG je širší pole působnosti v rámci obnovitelných zdrojů. Převážná část tržeb našich dceřiných společností je tvořena činnostmi, které aktuální krizí nejsou nijak významně dotčeny. Jak jsme již navíc mohli pozorovat v období mezi první a druhou vlnou epidemie, ceny energií rychle reagují na obnovení provozů a dostávají se opět na původní hodnoty," komentuje situaci na trhu výkonný ředitel EFG Tomáš Voltr.
Téma ochrany životního prostředí se navíc momentálně dostává do popředí i díky nově zvolenému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, který ji během předvolební kampaně slíbil opětovné připojení USA k pařížské klimatické dohodě. Velcí investoři se tak shodují, že v nadcházejících letech by rádi přestavěli svá portfolia tak, aby v nich odpovědné investice měly až poloviční zastoupení.
Principy ESG jsou založeny na férovém a zodpovědném chování firmy nejen k životnímu prostředí, ale i zaměstnancům a společnosti jako celku. Znamená to snahu o co největší eliminaci negativních dopadů provozu na životní prostředí, dbát na rovné pracovní podmínky zaměstnanců a sledovat dopad svého jednání (nejen) na lokální komunitu v oblasti, v níž sídlí.
"EFG plně ctí pilíře ESG investování. Je pro nás důležité, aby naše podnikání v oblasti udržitelné cirkulární ekonomiky a energetiky probíhalo co nejšetrněji k životnímu prostředí a také maximálně vstřícně k lidem, kteří jsou do něj zapojeni," vysvětluje přístup EFG Tomáš Voltr.
Energy financial group patří k lídrům českého trhu v oblasti energetického zpracování biologicky rozložitelného odpadu a výroby biometanu. V rámci svých dceřiných společností se zabývá výrobou bioplynu, tepla a elektrické energie z odpadu a rovněž upgradem vzniklého bioplynu na biometan. Aktuální emise dluhopisů EFG je pro investory cestou, jak obohatit portfolio o investici, která má smysl jak z hlediska výnosu, tak udržitelnosti. Zároveň podpoří další rozvoj technologií pro zpracování odpadu, který je považován za cenný energetický zdroj budoucnosti.