Berlín kvůli kauze Wirecard schválil zpřísnění finančního dohledu

Německá vláda schválila změny finančních a účetních pravidel, které mají zabránit opakování podobného skandálu, jakým byl letošní kolaps finanční společnosti Wirecard. Změny zahrnují rozšíření pravomocí úřadu pro finanční dozor (BaFin). Opozice nicméně označuje kroky vlády za nedostatečné, napsala agentura Reuters.
Vláda se rozhodla mimo jiné poskytnout BaFinu právo provádět vlastní forenzní vyšetřování. Ve snaze zabránit střetu zájmů chce rovněž posílit nezávislost auditorů. Hodlá také zajistit, aby bylo v případě pochybení snadnější pohnat auditory k zodpovědnosti v rámci civilních žalob.
Finanční společnost Wirecard v červnu vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur, které vykazovala v účetnictví. Německá prokuratura následně zadržela některé bývalé vedoucí pracovníky podniku, včetně předsedy představenstva Markuse Brauna, a to kvůli podezření z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem.
Skandál provází kritika, že úřady ignorovaly varovné signály kolem firmy Wirecard. Němečtí zákonodárci zahájili parlamentní vyšetřování ve snaze přimět vládu, aby o kauze poskytla více informací. Vyšetřování vytváří tlak na ministra financí Olafa Scholze, který v příštím roce povede sociální demokracii (SPD) do parlamentních voleb, i na konzervativce kancléřky Angely Merkelové, kteří mají tradičně úzké vztahy se soukromým sektorem a auditorskými firmami, napsala agentura Reuters.
Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřila se na zpracovávání plateb a na finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.
Zdroj: ČTK
Doporučujeme
Aktuality

