Apple v minulém čtvrtletí: Zisk na akcii 10,09 USD (odhad: 10 USD), tržby: 43,6 miliardy USD (odhad: 42,31 miliardy USD)

Akcionáři si rozdělí 100 miliard USD na dividendách, firma odkoupí akcie za dalších 60 miliard.
Společnost zvýšila čtvrtletní dividendu o 15 % na 3,05 USD za akcii. Přestože výsledky překonaly očekávání, hrubá marže klesla na 37,5 %. Pro další čtvrtletí Apple předvídá tržby mezi 33,5 a 35,5 miliardy USD, což je hluboko pod odhady analytiků, kteří čekali předpověď na 38,4 miliardy USD. Obchodování s akciemi bylo v after-marketu před zveřejněním výsledků pozastaveno, po uvolnění vystřelily vzhůru o více než 6 %, nakonec ovšem mírně ztratily.
Ben Reitzes, analytik z Barclays, v pátek snížil cílovou cenu akcií společnosti z 535 USD na 465 USD. Vedle toho vykreslil katastrofický scénář, podle něhož by mohly klesnout až na 340 USD za akcii. Domnívá se, že budoucnost společnosti závisí především na maržích. Pokud by hrubé marže padly na 33 % oproti čtvrtému čtvrtletí loňského roku, kdy byly 38,6 %, akcie budou reagovat oslabováním.
Apple zaznamenal první pokles čtvrtletního zisku za téměř deset let. Společnost oznámila, že její čistý zisk se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně snížil o 18 % na 9,5 miliardy dolarů. Dodala však, že během příštích dvou let rozdělí mezi akcionáře 100 miliard dolarů v hotovosti.
Tržby společnosti navíc ve čtvrtletí končícím v březnu stouply o 11 % na 43,6 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 42,3 miliardy dolarů. Firma uvedla, že zvýší dividendu o 15 %. Dodala, že nakoupí zpět své akcie v hodnotě rekordních 60 miliard dolarů.
Apple ve čtvrtletí zvýšil prodej telefonů iPhone na 37,4 milionu přístrojů z 35,1 milionu před rokem. Prodej tabletů iPad stoupl na 19,5 milionu z 11,8 milionu.
Apple v poslední době bojuje proti silné konkurenci, kterou pro něj představuje hlavně jihokorejská společnost Samsung Electronics. Důrazně se prosazují i smartphony dalších výrobců, kteří vsadili na operační systém Android společnosti Google.
Výsledky Applu komentuje Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny:
Výsledky lehce překonaly konsensus trhu, konkrétně čísla o prodejích iPhonů (meziroční nárůst z 35,1 milionu na 37,4 milionu) a iPadů (meziročně z 11,8 milionu na 19,5 milionu) nepotvrdila dřívější spekulace o klesajících objednávkách součástek od asijských dodavatelů, které v několika posledních měsících posílaly cenu akcií společnosti níže. Pravděpodobně se spíše jednalo o diverzifikaci v dodavatelském řetězci.
Společnost o 15 % navýšila čtvrtletní dividendu a do roku 2015 nově plánuje navýšit objem prostředků pro zpětný odkup akcií z 10 miliard na 60 miliard USD. Apple má aktuálně k dispozici hotovost ve výši přes 150 USD na akcii. Ocenění je navíc velice konzervativní na úrovni firem Hewlett-Packard a Dell. To mi přijde vzhledem k expozici na rostoucí trhy mobilních zařízení i s možným očekávaným poklesem tržních podílů jako hodně konzervativní.
Firma naznačila, že další důležitá aktualizace výrobků přijde až na podzim. To tak pravděpodobně srazilo prvotní nadšení z výsledků, když akcie v poobchodní fázi neudržely počáteční zhruba 5 až 6 % zisky, když někteří investoři mohli sázet na uvedení nového iPhonu v červnu. Vzhledem ke stále solidním prodejům a faktu, že poslední verze iPhonu a iPadu byly uvedeny na trh loni na podzim, to ale vnímám spíše jako pozitivní faktor, který by měl pomoci stabilizovat tolik sledovanou hrubou marži.
Myslím si, že za poklesem z posledních měsíců mohly být čistě technické faktory, když předchozí nárůst poslal váhu akcií Applu v mnoha indexech na extrémně vysoké hodnoty. Následný pokles spolu s růstem indexů tak umocnil pokles váhy akcií Applu, na což musely se svými pozicemi reagovat (snižovat) pasivně spravované fondy a ETF.