Wall Street očekává, že kvantitativní uvolňování bude pokračovat beze změny do dubna 2014

Wall Street za poslední zhruba dva měsíce daleko pevněji uvěřila v pokračování kvantitativního uvolňování Fedu (QE) beze změny v dalším období. Podle průzkumu CNBC nyní analytici v průměru očekávají pokračování programu odkupu aktiv do dubna 2014. V předchozím průzkumu byly odhady v průměru o pět měsíců bližší, tedy prosinec 2013.
Nově oslovení ekonomové, stratégové a finanční manažeři odhadují, že Fed v roce 2014 nakoupí aktiva za 650 miliard USD, dosud počítali v průměru s 381 miliardami USD. Průzkumu se zúčastnilo 40 expertů z Wall Street.
Horší výhled donutí Fed udržovat podpůrnou politiku
"Americká ekonomika bude příští rok bohužel v podobném stavu jako letos, což Fed donutí pokračovat v podpůrném programu déle, než trh dosud očekával," odpověděl na otázky průzkumu Chad Morglander ze Stifel Nicolaus. Předpokládá, že centrální banka zahájí takzvaný exit v dubnu 2014 a program protáhne až do roku 2015. S tím počítá 40 % oslovených odborníků.
Z průzkumu vyplývá, že by říjnové fiskální tahanice amerických politiků měly dopadnout na růst amerického HDP ve čtvrtém čtvrtletí zhruba mírou %,3 procentního bodu. Zhruba polovina negativního příspěvku takzvaného shutdownu připadá na nejistotu firem a investorů, o něco menší část pak tvoří přímé důsledky omezení financování vlády.
Respondenti průzkumu očekávají v letošním roce pouze 1,9% růst americké ekonomiky, v roce 2014 by mělo hospodářství zrychlit na 2,5 %. Pravděpodobnost, že by USA zasáhla nová recese právě v příštím roce, je podle nich pouze 18,4 %. V červnu byla očekávání nejoptimističtější, recese měla podle expertů pouze 15,2% "naději", dlouhodobý průměr očekávání recese v šetření CNBC je ovšem 22 %.
Zdroj: CNBC
Aktuality
