Výsledky Procter & Gamble ve 2Q: Zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,20 USD), tržby: 22,28 miliardy USD (odhad: 22,34 miliardy USD)

Zisk amerického výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble ve druhém čtvrtletí jeho finančního roku klesl. Mohl za to silnější kurz dolaru, stagnující tržby a slabší zisková marže, plyne z páteční zprávy společnosti. Čistý zisk za tří měsíce do konce prosince sestoupil na 3,4 miliardy dolarů ze 4,1 miliardy USD o rok dříve.
Zisk na akcii očištěný od jednorázových nákladů a výnosů se snížil o jedno procento na 1,21 USD a o jeden cent překonal průměr odhadů analytiků v anketě agentury Reuters. Zisková marže se i přes nižší výrobní náklady zhoršila o 0,9 procentního bodu.
Tržby největšího světového výrobce spotřebního zboží zůstaly takřka beze změny na 22,3 miliardy dolarů, což bylo v souladu s předpověďmi. Tržby očištěné od vlivů změn směnných kurzů se zvýšily o tři procenta. Firma předpověděla, že v letošním roce její očištěné tržby vzrostou o 3,4 % a očištěný zisk o pět až sedm procent.
Nejrychlejší růst vykázala za čtvrtletí divize produktů pro zdravotní péči, jejíž tržby se zvýšily o pět procent. V divize kosmetiky výnosy naopak stagnovaly.
P&G je známá především pracími prášky Ariel a Tide, plenkami Pampers, holicími potřebami Gillette nebo produkty zubní hygieny Crest. Své výrobky firma prodává ve více než 180 zemích světa a výrobní základny má v 80 zemích včetně České republiky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg