US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,62 %
NASDAQ-0,46 %
S&P 500-0,10 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,31 %

Řecko: Průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 0,5 % (listopad: -5,4 %)

Řecká průmyslová výroba v prosinci poprvé za půl roku stoupla. Tamní statistický úřad v pondělí oznámil, že produkce se meziročně zvýšila o půl procenta po listopadovém propadu o 5,4 %. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou možného oživení řecké ekonomiky z vleklé recese. Za celý loňský rok se průmyslová výroba snížila o 3,6 %. Celoroční poklesy tak vykazuje nepřetržitě od roku 2008.

Redakce IW
Redakce IW
10. 2. 2014 | 11:04
Řecko

"Pozitivní (prosincový) výsledek odráží nárůst zahraničních zakázek a silnější domácí poptávku po průmyslových produktech," uvedl jeden z ekonomů společnosti Eurobank. "Naznačuje to stabilizaci průmyslové aktivity po prudkých poklesech v uplynulých letech," dodal.

Hospodářské oživení signalizují také další údaje. Maloobchodní tržby v listopadu zaznamenaly první nárůst od dubna 2010 a aktivita stavebního sektoru v říjnu vykázala první zvýšení za dva roky.

Statistický úřad dnes rovněž potvrdil začínající oživení řeckého automobilového trhu. Prodej nových osobních aut v Řecku se v lednu meziročně zvýšil o 12 % na 6 169 vozů.

Řecká ekonomika se už šest let nachází v recesi a míra nezaměstnanosti se v říjnu vyšplhala na rekordních 27,8 %. Vláda nicméně předpokládá, že v letošním roce se ekonomika vrátí k růstu a hrubý domácí produkt stoupne o 0,6 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Řecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná