US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,09 %
NASDAQ-0,51 %
DOW JONES+0,07 %
PX+0,31 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

HSBC: Aktivita v čínském průmyslu klesla nejníže za osm měsíců

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v březnu opět klesla a ocitla se nejníže za osm měsíců. Vyplývá to z údajů banky HSBC, založených na anketách mezi nákupními manažery čínských firem. Zpráva je dalším potvrzením toho, že růst druhé největší ekonomiky světa zpomaluje.

Redakce IW
Redakce IW
24. 3. 2014 | 8:00
Průmysl

Index aktivity zpracovatelského sektoru se podle rychlého odhadu snížil na 48,1 bodu z únorové hodnoty 48,5 bodu. Opět tak zůstal pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu aktivity v sektoru. Průzkum HSBC se zaměřuje hlavně na menší společnosti v soukromém sektoru.

Dílčí index tovární výroby klesl v březnu nejrychleji za 18 měsíců. Naopak indexy nových zakázek a nevyřízených objednávek zrychlily růst.

Podle analytiků nejnovější zpráva naznačuje, že tempo růstu Číny nadále zpomaluje. "Oslabení je široce rozšířené a domácí poptávka dále utlumuje," komentoval zprávu ekonom HSBC Čchü Chung-pin.

Pod desetiletí rychlé expanze čínská ekonomika nyní zpomaluje, protože vláda se snaží omezit svoji závislost na investicích a podpořit růst založený na domácí spotřebě. Loni tempo růstu čínské ekonomiky kleslo na 7,7 %, nejníže za dvě desetiletí. Ve srovnání s masivní expanzí 14,2 % v roce 2007 je růst ekonomiky nyní téměř poloviční. V letošním roce vláda počítá se zvýšením hrubého domácího produktu o 7,5 %.

Zdroj: ČTK

ČínaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio