Zisk švýcarské banky Credit Suisse klesl o více než třetinu

Čistý zisk švýcarské banky Credit Suisse se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o více než třetinu na 859 milionů švýcarských franků. Výrazně tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na téměř 1,2 miliardy franků.
Výsledky druhé největší banky ve Švýcarsku byly zasaženy poklesem příjmů z obchodování s dluhopisy. Credit Suisse je navíc terčem vyšetřování amerických úřadů, podle kterých pomáhala klientům ze Spojených států při daňových únicích. Banka proto v prvním čtvrtletí zvýšila své rezervy na náklady spojené s právními spory.
Stálá vyšetřovací komise amerického Senátu v únoru vyzvala ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti Credit Suisse, která podle ní "pomáhala americkým klientům tajit jejich švýcarská konta". "Minimálně od roku 2001 do roku 2008 používala Credit Suisse bankovní praktiky, které americkým klientům usnadňovaly daňové úniky," uvedla komise ve své zprávě.
Zdroj: ČTK