Ruský ministr nepozoruje okamžitý dopad sankcí na hi-tech podniky

Ruský ministr financí Anton Siluanov nepozoruje, že by protiruské sankce uvalené v pondělí Spojenými státy měly okamžitý dopad na ruské firmy v sektoru vyspělých technologií. Siluanov to v úterý podle agentury Reuters řekl novinářům. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova však omezení amerického vývozu vyspělých technologií do Ruska zasáhne ruské společnosti v tomto odvětví.
"V tuto chvíli nevidím, že na to nějaké společnosti doplatí," prohlásil Siluanov v Radě federace, horní komoře ruského parlamentu.
Spojené státy v pondělí uvalily nové sankce proti sedmi ruským představitelům, které spojují s ukrajinskou krizí, a proti 17 ruským společnostem s vazbami na potrestané ruské činitele a podnikatele. Bílý dům zároveň sdělil, že Spojené státy v rámci sankcí spojených s ukrajinskou krizí odmítnou udělit vývozní licence na všechny vyspělé technologie, které by mohly přispívat k ruskému vojenskému potenciálu, a stávající licence zruší.
"Závažnost těchto opatření je naprosto zřetelná," sdělil podle Reuters Rjabkov. V rozhovoru s ruským webem gazeta.ru vyzdvihl spolupráci v oblasti nejpokrokovějších technologií, včetně vypouštění satelitů americké výroby nebo s americkými komponenty. "Toto vše zasahuje naše podniky a odvětví v oboru vyspělých technologií," uvedl také.
Rusko chtělo americké vyspělé technologie využít při modernizačních projektech své armády. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí řekl, že Rusko bude schopné nahradit veškerý dovoz produktů obranného průmyslu, o který přijde kvůli ukrajinské krizi, vlastními výrobky.
Spolupráce Washingtonu a Moskvy nadále pokračuje ve vesmírném výzkumu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sice na začátku dubna pozastavil veškerou spolupráci s Ruskem, výjimkou však je provozování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kam se kosmonauti z celého světa podle Reuters mohou v současnosti dostat pouze ruskými raketami.
Zdroj: ČTK