Debata o nezávislosti Skotska opět líčí na kapsy voličů

Debata o tom, zda si obyvatelé Skotska polepší, když se jejich země odtrhne od Spojeného království, ve středu nabrala na intenzitě. Stoupenci i odpůrci nezávislosti přitom shodně prohlašují, že každý Skot bude bohatší nejméně o tisíc liber ročně. Napsala to agentura Reuters.
Referendum o nezávislosti Skotska na Spojeném království - a ukončení více než 300 let trvajícího svazku s Anglií - se bude konat 18. září. Většina voličů chce unii zachovat, pořád je ale více těch, kdo se ještě nerozhodli.
Některé průzkumy přitom naznačují, že finanční výhody odtržení, či naopak pokračování v současném svazku, by pro mnoho obyvatel mohly být rozhodujícím faktorem.
Náměstek britského ministra financí Danny Alexander uvedl, že každý Skot by byl o 1 400 liber ročně bohatší, kdyby Skotsko zůstalo součástí Spojeného království. Podle skotského prvního ministra Alexe Salmonda si ale Skotové polepší bez Británie. Nezávislý Edinburgh prý bude mít větší pravomoc přilákat přistěhovalce a zvýšit svou produktivitu, což do roku 2029 přinese výhody v podobě tisíc liber na hlavu ročně.
Lednový průzkum naznačil, že jen 15 % Skotů by podpořilo nezávislost, kdyby byli kvůli ní ročně chudší o 500 liber. Se ziskem 500 liber by ji podpořilo 52 procent hlasujících.
Přesvědčit veřejnost o opravdových výhodách nebo výdajích spojených s nezávislostí bude pravděpodobně jedním z hlavních úkolů politiků. Podle pondělního sdělení britské vlády by vznik nových státních orgánů mohl přijít na více než 1,5 miliardy liber, což je asi jedno procento hrubého domácího produktu.
Zdroj: ČTK