Obama slíbil založit fond na podporu evropské bezpečnosti. Bude disponovat miliardou dolarů

Fond má posílit obranyschopnost evropských spojenců. Obama podle svých slov vyzve Kongres, aby fond schválil. Řekl to v úterý na tiskové konferenci v Polsku. Američané podle něj hodlají posílit svou vojenskou přítomnost v Evropě.
Americký prezident Obama přistál v úterý Polsku. Zahájil čtyřdenní cestu po Evropě. V Polsku setká s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
"European Reassurance Fund" má za cíl zvýšit schopnost a připravenost členských států NATO reagovat na rostoucí geopolitické hrozby.
Založení fondu ocenil šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Ten před setkáním ministrů obrany zemí NATO v Bruselu vyzval Rusko, aby deeskalovalo konflikt na Ukrajině tím, že stáhne všechny své vojáky od ukrajinských hranic. Stahování vojáků podle něj sice probíhá, stále jich tam jsou ale desítky tisíc.
NATO podle Rasmussena učiní okamžitě nezbytné kroky, aby za účasti všech 28 členských zemí posílilo obranu východní Evropy. V září NATO představí plán, který by měl obsahovat změnu stávajících obranných plánů a plány nové a další vojenská cvičení.
Podle amerických představitelů, které citovaly světové agentury, by americký prezident Obama rovněž chtěl, aby se americké námořnictvo více zapojilo do nasazení vojáků NATO v Černém a Baltském moři.
"Přehodnocujeme svoji vojenskou přítomnost v Evropě ve světle nových bezpečnostních výzev na evropském kontinentu," uvedl ve svém prohlášení Bílý dům. "Tyto snahy nepůjdou na úkor jiných obranných priorit, jako je náš závazek týkající se znovunastolení rovnováhy v asijsko-tichomořské oblasti," dodal.
Americký prezident Barack Obama v úterý dorazil do Varšavy, kde se zúčastní oslav 25. výročí prvních částečně svobodných voleb v Polsku a bude jednat s evropskými vůdci z desítky států NATO včetně České republiky. Tématem jejich schůzky bude zejména bezpečnost v regionu v souvislosti s děním na Ukrajině a zapojení Ruska do tohoto konfliktu, uvedla agentura AP.
Obama chce využít své čtyřdenní cesty po Evropě k tomu, aby ujistil své spojence v NATO, že Američané jsou stále odhodláni zajistit jejich obranu. Jak v této souvislosti oznámil Bílý dům, Američané přehodnotí své vojenské aktivity v Evropě a zvýší vojenskou přítomnost na kontinentu.
Na letišti Obamu přivítal jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski. "Začínám svou návštěvu v Polsku, protože bezpečnost Polska a našich spojenců ve střední Evropě a východní Evropě je základním kamenem naší bezpečnosti a je posvátná," prohlásil Obama. Polský prezident na oplátku poděkoval svému protějšku za to, že Polsko je díky USA mnohem bezpečnější.
Následně se prezident USA setkal s americkými a polskými vojáky a piloty, kteří slouží na základně spravující americké letouny F-16. Spojené státy v březnu na žádost Varšavy vyslaly do Polska dvanáct letounů F-16 a 300 vojáků. Do té doby se američtí vojáci v Polsku jen podíleli na vojenském výcviku, zejména v rámci přípravy armádních pilotů.
Kromě Polska navštíví Obama i Brusel, kde se uskuteční schůzka nejvyspělejších zemí světa (G7), ze které bylo vyloučeno Rusko, a následně Francii, kde se zúčastní oslav 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii.
Právě do Normandie je pozván i ruský prezident Vladimir Putin a jeho nový ukrajinský protějšek Petro Porošenko. Ten se zúčastní i středečních oslav v Polsku a v tento den se údajně potká poprvé i s Obamou. Případnou schůzku Obamy s Putinem zatím Bílý dům nepotvrdil.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK