Ruský plyn poteče do Číny. Je na řadě Japonsko?

Po desetiletém vyjednávání mezi Moskvou a Pekingem ruský monopolní vývozce plynu Gazprom v květnu oznámil, že s čínskou společností China National Petroleum Corporation (CNPC) podepsal historický 30letý kontrakt na dodávky zemního plynu za zhruba 400 miliard dolarů. Podle informací zpravodajské agentury Bloomberg by ale nemuselo jít o jedinou zakázku desetiletí, kterou Gazprom uzavřel.
Agentura Bloomberg ve své nedávné zprávě upozornila, že 33 japonských zákonodárců podporuje vznik 1 350 kilometrů dlouhého potrubí na dopravu zemního plynu vedoucího z ruského ostrova Sachalin do prefektury Ibaraki nacházející se severovýchodně od Tokia.
Podle odhadů by se cena za realizaci plynovodu mohla vyšplhat až na 5,9 miliardy dolarů. Ročně by pak touto trasou do Japonska mohlo přitéct až 20 miliard kubických metrů zemního plynu (ekvivalent zhruba 15 milionů tun zkapalněného zemního plynu), což by znamenalo zhruba 17 % z celkového objemu japonského importu suroviny.
Politici, z nichž většina podle agentury Bloomberg patří k Liberálně-demokratické straně a Nové straně pro čistou politiku, se podporou stavby plynovodu údajně snaží zvrátit nepříznivou situaci v japonském energetickém sektoru, který byl výrazně zasažen odpojením jaderných elektráren po nehodě zařízení ve Fukušimě.
Pro ruský Gazprom by případné dosažení dohody bylo významnou událostí, Japonsko je totiž světově největším dovozcem zkapalněného zemního plynu (LNG). Loni do země podle japonského ministerstva financí přiteklo celkem 87,49 milionu tun LNG, z Ruska však z tohoto objemu pocházelo pouze 9,8 %.
Potrubím z ruského ostrova Sachalin by ovšem do země proudil nezkapalněný plyn, jehož doprava je ve srovnání s LNG levnější, což by podle japonských zákonodárců bylo příznivé i pro japonské firmy a domácnosti. Cena dováženého nezkapalněného plynu by totiž podle nich byla ve srovnání s LNG jen zhruba poloviční.
Zdroj: Zero Hedge
Aktuality
