US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,27 %
NASDAQ-0,30 %
S&P 500-0,13 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Americké akciové trhy vykročily do nového týdne úspěšně a posilovaly

Americké akcie v pondělí posílily poté, co si v pátek index S&P 500 připsal nejhorší týdenní ztrátu za poslední dva roky.

Redakce IW
Redakce IW
4. 8. 2014 | 22:00
Americké akcie

Index Dow v pondělí zpevnil o 0,46 %, S&P 500 o 0,72 % a technologický Nasdaq o 0,72 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společnosti Walt Disney, která bude v úterý reportovat hospodářské výsledky za předchozí kvartál, ExxonMobil a Caterpillar. Ztrácely naopak cenné papíry firem Procter & Gamble, Pfizer nebo General Electric.

V uplynulém týdnu index S&P 500 ztrácel nejvíce za poslední dva roky kvůli neuspokojivým výsledkům firem, riziku zvyšování sazeb ze strany Fedu, geopolitickému napětí, hrozbě krachu Argentiny i portugalské banky Banco Espírito Santo.

Akcie společnosti Apple se pohybovaly kolem nuly a nijak nereagovaly na zprávu, že by firma mohla vytvořit spojenectví se společností Visa, které by umožnilo výrobci mobilních telefonů iPhone zavést lepší systém mobilních plateb. Analytik z Pacific Crest Josh Beck prohlásil, že by tento systém mobilních plateb mohl být "jako na steroidech", a že partnerství firem Apple a Visa by "mohlo být už na obzoru".

Akcie mediální společnosti Gannett posilovaly o více než 4 % v reakci na ohlášenou dividendu 20 centů na akcii. Cenné papíry VeriFone Systems byly jedny z nejvýkonnějších v indexu S&P 500 s 2,3% ziskem. Od začátku roku připsaly už přes 26 %.

Akcie Priceline Group, světového lídra v oblasti internetových rezervací ubytování, přidávaly přes 4 %. Investoři očekávají, že firma příští týden zveřejní zisk na akcii za druhý kvartál ve výši 12,07 dolaru na akcii.

Cenné papíry Michael Kors Holdings odepisovaly téměř 6 %. Společnost zveřejnila hospodářské výsledky, které předčily očekávání trhu, a v předobchodní fázi akcie reagovaly posílením. Postupně však zisky ztratily, když firma varovala, že se její ziskovost letos sníží.

GoPro ztrácela také kolem 6 % kvůli zvýšeným obavám investorů z nadhodnocení akcií. Cenné papíry Transocean oslabovaly o více než 2 % v reakci na snížení doporučení na "prodat" z "držet" ze strany Deutsche Bank. Snížení doporučení zaznamenaly i akcie American Electric Power, které ztratily téměř 2 %, když analytici z Morgan Stanley nově ohodnotili emisi jako "equalweight" z "overweight".

Průzkum americké centrální banky mezi 75 americkými a 23 zahraničními bankami ukázal, že poptávka po úvěrech roste a banky na ni reagují postupným uvolňováním standardů pro udělování půjček. Poprvé od loňského léta banky také zaznamenávají větší poptávku po hypotékách.

Ceny ropy kvůli pokračujícímu napětí v Libyi a na Ukrajině rostou

Ceny ropy zahájily týden růstem. Pokles cen v uplynulém týdnu přilákal nové zájemce o nákup ropy. K růstu přispívá i pokračující napětí v Libyi, Iráku a na Ukrajině, které vyvolává obavy o dodávky.

Cena severomořské ropy Brent se kolem 21.30 SELČ zvýšila o 81 centů na 105,66 dolaru za barel. Minulý týden cena klesla o 3,3 % a propadla se až na nejnižší hodnotu od dubna. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 70 centů na 98,59 dolaru za barel.

Ceny ropy nejprve klesaly. Později však své ztráty smazaly kvůli stupňování napětí v hlavních těžařských regionech a přesunu pozornosti investorů ke konfliktům v Libyi, Iráku a na Ukrajině.

Při střetech v Tripolisu v neděli zahynulo více než 20 lidí. V oblasti zuřily boje o kontrolu letiště a vznikl zde obrovský požár skladu paliva. Těžba ropy v Libyi pak minulý týden mírně klesla. Analytik z Commerzbank Carsten Fritsch se domnívá, že pokud se zde situace dále zhorší, ceny ropy by mohly výrazně růst, napsala agentura Reuters.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky AIG v 2Q: Zisk na akcii 1,25 USD při tržbách 8,53 miliardy USD (odhad 1,05 USD a 7,72 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná