Pokles cen ropy se u českých pump plně nepromítá, může za to kurz

Pokles cen ropy na světových trzích se u českých čerpacích stanic nepromítá do cen pohonných hmot takovým tempem, jak by bylo teoreticky možné. Důvodem je hlavně slabá koruna a růst marží distributorů. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila.
"Pokud by byl kurz koruny stejný jako v minulém roce, tak bychom benzin a naftu tankovali minimálně o korunu levněji," řekl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Loni v listopadu provedla Česká národní banka intervenci proti koruně, kdy hodnotu české měny záměrně oslabila nad úroveň 27 korun za euro. "Slábnutí koruny omezuje vliv propadu cen ropy," souhlasí i analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.
Tomčiak i přesto předpokládá, že ceny benzinu a nafty by měly v Česku nadále klesat, v nejbližších dvou týdnech až o několik desítek haléřů. "Je nutné říct, že zlevňování by mohlo být rychlejší. To však pro změnu záleží na distributorech, jejichž marže momentálně rostou," uvedl Tomčiak.
Podle dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, na konci minulého týdne průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 činila 36,58 Kč za litr a nafty 35,97 korun za litr. Obě komodity tak od začátku měsíce zlevnily shodně o 22 haléřů. Podle analytiků by se ale pohonné hmoty mohly prodávat ještě levněji, protože ceny ropy klesají rychleji.
Podle Tomčiaka důvodem celosvětově klesajících cen "černého zlata" je ochabující poptávka, vysoká produkce a rostoucí zásoby. "Cena západotexaské ropy WTI propadla v minulém týdnu o další tři dolary na 82 dolarů za barel. Cena ropy Brent poklesla na londýnské burze v průběhu týdne pod 84 dolarů za barel, což je nejníže za poslední čtyři roky," dodal Tomčiak.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák řekl, že pokles ceny ropy se do ceny pohonných hmot promítne zhruba s odstupem jednoho až dvou týdnů. I podle něj tak cena benzinu a nafty u českých pump kvůli cenám ropy v nadcházejících týdnech poklesne až o korunu na litr.
"Ropa svého letošní maxima dosáhla v závěru června, kdy se barel ropy Brent kotoval za 115 dolarů," dodal s tím, že letos byly v Česku pohonné hmoty nejdražší v první polovině července, kdy se litr nafty prodával průměrně za zhruba 36,50 Kč a litr benzinu Naturalu 95 za téměř 37 Kč.
Podle Tomčiaka by současné nízké ceny ropy měly vydržet nejméně do konce listopadu, kdy se uskuteční zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na kterém by mohly být sníženy těžební kvóty. To by mělo propad cen ropy zastavit.
S tím souhlasí i Mokráš. "Cena ropy a tedy také pohonných hmot by se měla nyní stabilizovat a v delším období se vrátit na vyšší úrovně," uvedl. Míní, že hlavním důvodem možného ustálení situace je růst nákladů na těžbu z alternativních zdrojů ropy jako jsou například ropné písky a břidlice nebo hlubokomořská těžba. "Bez těchto zdrojů nemůže být nyní a ještě více v budoucnu trh plně zásobován a aby se z nich těžilo, musí být ziskové," dodal Mokráš.
Zdroj: ČTK
Aktuality
