US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,59 %
NASDAQ+0,44 %
DOW JONES+0,65 %
PX+1,16 %
ČEZ+1,88 %
NVIDIA+0,29 %

Litva končí s plynovou závislostí na Rusku, má terminál na LNG

Litva končí se závislostí na dodávkách zemního plynu od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Do přístavu Klajpeda v pondělí dorazil plovoucí terminál, který umožní Litvě, Lotyšsku a Estonsku získávat z alternativních zdrojů zkapalněný zemní plyn (LNG). Informuje o tom agentura AFP.

Redakce IW
Redakce IW
27. 10. 2014 | 15:47
Zemní plyn

Terminál - loď dlouhou 294 metrů - pronajala Litvě na deset let norská společnost Höegh LNG. Vilnius tak bude moci v příštím roce nakoupit od norského Statoilu 540 milionů krychlových metrů plynu a následně pak, po vypršení kontraktu s Gazpromem, každoročně importovat až čtyři miliardy kubíků této energetické suroviny.

To je podstatně více, než kolik do země přicházelo z Ruska. Loni tak Litva nakoupila 2,7 miliardy kubíků plynu.

Komisař Evropské unie pro energetiku Günther Oettinger označil připlutí terminálu do Klajpedy za "velký krok Litvy k diverzifikaci zdrojů zásobování plynem, což zajišťuje tržní cenu a zaručuje dodávky pro Pobaltí".

"Výzva plynové bezpečnosti pro Evropu vyžaduje rychlé jednání a Litva nám nyní ukázala, jak se to dělá," citovala agentura AFP z Oettingerova prohlášení.

Litva a stejně tak Lotyšsko a Estonsko - bývalé sovětské republiky a od roku 2004 členové EU - jsou na dodávkách ruského plynu zcela závislé. Klajpedský terminál nyní budou moci využívat k přepravě zkapalněného plynu cisternami i Riga a Tallinn.

Zdroj: ČTK

LitvaRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Železná pravidla akciového trhu

Železná pravidla akciového trhu

25. 9.-Andrej Rády
Pravidla a doporučení pro investování