US MARKETOtevírá za: 4 h 4 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,83 %
KB-0,20 %
Erste+0,11 %

Levná ropa dopadne na producenty. Investice v celém sektoru mohou být výrazně omezeny v zájmu zachování dividend

Pokračující propad cen ropy na světových trzích ohrožuje budoucí investice řady producentů v řadě regionů. Firmy se mohou na úkor investic do rozvoje nových ložisek usilovat o udržení zisku a výplat dividend.

Redakce IW
Redakce IW
29. 11. 2014 | 1:58
Komodity

Investoři se obávají, že firmy jako Shell nebo BP, které obě v současnosti vyplácejí dividendu znamenající výnos přes 5 %, nebudou mít kvůli nízkým cenám ropy dost peněz na investice i výplaty dividend. V USA jsou populární ExxonMobil a Chevron s dividendovým výnosem přes 3 %. Americké firmy z ropného sektoru tradičně vyplácejí nižší dividendy než konkurenti z Evropy.

Nutno říci, že propady cen akcií zvyšují dividendový výnos, což by teoreticky firmám dávalo prostor výplaty dividend v absolutním vyjádření omezit. Analytici z Barclays ale v týdnu připomněli, že manažeři evropských firem v konferenčních hovorech během právě končící výsledkové sezóny (za probíhajícího propadu cen ropy) zdůrazňovali jako svou prioritu právě výplatu dividend, ne investice do rozvoje byznysu.

Mezi ekonomicky nejnáročnější těžební kapacity na světě se řadí americká břidlicová ložiska, ropné písky v Kanadě, podmořské zásoby například v okolí Brazílie nebo některé vrty ve Venezuele a Iráku. Případné déle trvající období nízkých cen ropy - a mluví se otevřeně o možnosti dalších poklesů cen - tak vyvolá tlak nejen na některé ekonomiky (například Rusko), ale i firmy podnikající v náročnějších těžebních oblastech. Přitom například dosud dynamicky se rozvíjející produkce z břidlic zajišťuje již nyní 4 % globální nabídky ropy.

Při cenách pod 70 USD za barel ropy lze také jen těžko očekávat schválení významných mezinárodních projektů rozvoje těžby. To naznačuje další souvislosti poklesu cen ropy a jeho dopady na ekonomiky. Zdůrazňovaná pozitiva pro peněženky spotřebitelů nejsou všechno.

Navíc nelze příliš očekávat rychlé zvýšení poptávky po ropě. To zpravidla souvisí s růstem ekonomické aktivity. Eurozóna se ale drží na hraně recese, Čína zpomaluje a řada dalších mladých trhů má problémy. Spojené státy a Spojené království jsou z velkých ekonomik jedny z mála ostrůvků naděje, ale ani ty neční příliš vysoko nad pomyslné ekonomické moře. Japonsko, velký dovozce ropy, pak po několika letech začíná obnovovat produkci elektřiny z jádra, což poptávce po ropě také nenahrává.

Zdroj: Bloomberg

DividendyEvropské akcieKomodityRopaRopa BrentRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast