US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,53 %
NASDAQ-1,00 %
DOW JONES-0,09 %
PX-0,31 %
ČEZ+0,59 %
NVIDIA-1,98 %

MF a ČNB opět v pravidelné zprávě nedoporučují nyní přijmout euro (12. 12. 2014)

Ministerstvo financí (MF) a Česká národní banka (ČNB) opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu země do eurozóny. Česko by také nemělo v průběhu roku 2015 usilovat o vstup do evropského mechanismu měnových kurzů ERM-2. Vyplývá to z informací ČTK. Materiál příští týden v pondělí projedná vláda. (12. 12. 2014)

Redakce IW
Redakce IW
12. 12. 2014 | 13:14
Eurozóna

ČR se zavázala podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti.

Podle dostupných údajů Česká republika splnila loni požadavky pro přijetí eura kromě účasti v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je totiž možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2.

Případné neplnění maastrichtských kritérií nemá nyní pro ČR žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí. Ovšem i toto kritérium nyní ČR plní.

Deficit veřejných rozpočtů totiž loni činil 1,3 % hrubého domácího produktu (HDP), což znamená, že byl hluboko pod požadovanou tříprocentní hranicí. Stejně tak není problém s plněním dluhu, který činil 45,7 % HDP, EU požaduje dodržet 60% hranici. Díky tomu 20. června ministři financí Evropské unie uzavřeli řízení kvůli nadměrnému deficitu s šesti zeměmi unie včetně České republiky a Slovenska. Řízení je dále vedeno vůči 11 z 28 zemí unie. Problém nemá ČR ani s plněním kritéria cenové stability a dlouhodobých úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Česká republikaEuroEurozóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Grónsko jako další Venezuela? Důvod by se našel, jen bezpečnost to ale není

Grónsko jako další Venezuela? Důvod by se našel, jen bezpečnost to ale není

7. 1.-Tomáš Beránek
Grónsko