US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Průzkum: Češi vidí rok 2015 z hlediska financí velice pozitivně

Češi vidí letošní rok z hlediska svých financí velice pozitivně. Podíl těch, co očekávají, že se budou mít hůře, klesl na 17 procent z loňských 23 procent. Svou situaci považuje finančně za zcela bezvýchodnou pět procent, před rokem jich bylo sedm procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Partners, který uskutečnila agentura Ipsos mezi tisícovkou respondentů.

Podíl těch, kteří míní, že se budou mít finančně stejně, stoupl ze 30 na 34 procent. Chovat se finančně zodpovědněji či šetřit plánuje skoro polovina Čechů (44 procent). "Z údajů o vkladech v bankách či penzijních fondech se zdá, že jsme ve spoření mistři, ale řada domácností nemá ani základní rezervu. Proto doufám, že jim toto předsevzetí vydrží," komentoval výsledky analytik z Partners Aleš Tůma.

To, že Češi pohlížejí na nadcházející rok optimističtěji, dokazují i menší obavy ze zdražování ve většině hlavních kategorií zboží a služeb. Pětina dotázaných nečeká žádné skokové zdražení. Nejvíce se stejně jako loni obávají zdražení potravin (56 procent) a energie, vody a plynu (40 procent). Loni na druhém místě bylo zdražování pohonných hmot, kterého se nyní obává sotva třetina Čechů.

"Obavy z cenové inflace mírní propad cen ropy. Komentáře ve smyslu, že hrozí 'zlá' deflace a Česká národní banka by měla při trvalejším poklesu více intervenovat proti koruně, jsou absurdní. Jednak je to externí vliv mimo kontrolu ČNB, jednak lze levnější ropu těžko považovat za špatnou zprávu," dodal Tůma.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaSpořeníSpotřebitelé
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná