V Polsku se k protestům proti zavírání dolů přidali další horníci

Další polští horníci se ve čtvrtek přidali k protestům svých kolegů, kteří se snaží zabránit uzavření některých nerentabilních dolů, jak chystá vláda. Více než tisícovka havířů na protest proti tomuto kroku odmítla vyfárat na povrch dolů, které na jihu Polska patří státní firmě Kompania Wenglowa (KW). Právě té se opatření týká. Horničtí odboráři odpoledne zahájili jednání se zástupci vlády, na němž se pokoušejí nalézt kompromis, uvedla agentura PAP. Problém vyvolal ostré spory mezi politiky.
Přes 1200 zaměstnanců KW dnes po ranní směně zůstalo pod zemí ve všech 14 dolech, které společnosti patří. Zástupci odborů podle polských médií tvrdí, že se hodlají vždy po směně střídat v podzemních protestech, dokud se nedočkají vstřícné reakce ze strany vlády. Na povrchu jednoho z dolů zahájila nevelká skupina horníků protestní hladovku.
Ke svým kolegům se dnes přidalo i několik stovek horníků ze společnosti Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW). V ní se sice k podobně rázným změnám oficiálně neschyluje, odboráři však podle vyjádření svého místopředsedy Romana Brudzinského chtějí obrátit pozornost na vážnou situaci ve své společnosti, která se prý brzy může podobat té z KW.
Tato státní společnost zaměstnává 47 000 lidí, v dolech určených k restrukturalizaci - což je podle horníků zástupný výraz, který vláda používá pro likvidaci - jich pracuje 11 000. Celkem 3 000 by mělo přijít o práci, další 2 000 odejdou do důchodu, mnohdy předčasně.
Zástupci několika ministerstev dnes s horníky o situaci jednají, závěry rozhovorů zatím nejsou známy. Vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński během dnešního vystoupení v Sejmu prohlásil, že bez restrukturalizace by KW čekal úpadek. "Hornictví zvláště ve Slezsku je málo rentabilní, dotěžování mělkých ložisek nutí sahat hlouběji pod zem, což přirozeně zvyšuje výdaje, a světové ceny určují povrchové doly," řekl ministr.
Zdroj: ČTK