Hrozí, že vláda nebude jednat o všech variantách prolomení limitů

Předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se obává, že by se varianta plného prolomení těžebních limitů v severních Čechách vůbec nemusela dostat na program jednání vlády. Odbory chtějí prosadit, aby se kabinet zabýval všemi alternativami. S tímto požadavkem půjdou na páteční jednání pracovního týmu pro hospodářskou politiku na ministerstvu průmyslu.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) by měl vládě předložit návrhy různých způsobů prolomení limitů v tomto regionu. Minulý týden uvedl, že existují pouze dvě reálné varianty. Buď budou limity upraveny jen na dole Bílina, nebo na Bílině a částečně na dole Československé armády (ČSA).
Odbory dlouhodobě prosazují plné prolomení limitů, což ve středu zopakoval i Středula. Na čtvrtek 29. ledna plánuje Odborový svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu demonstraci před ministerstvem průmyslu na podporu tohoto požadavku. Horníci přitom avizují, že by to nemusela být poslední aktivita tohoto typu.
Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři varianty toho, jak s těžebními limity naložit. Vedle dvou částečných řešení ještě úplné zachování limitů zavedených v roce 1991 a plné prolomení včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic. Vládě by se na stůl nemusely dostat všechny. "Hrozí riziko, že by varianta prolomení limitů vypadla," uvedl na tiskové konferenci Středula.
Na rozdíl od odborů s plným prolomením limitů nesouhlasí ekologické organizace a představitelé Horního Jiřetína a Litvínova, kterých by se případné rozšíření limitů bezprostředně dotklo. "Nehledí se na otázku zaměstnanosti, ale spíše na jiné pohledy na tutéž věc," poznamenal k aktuálním sporům Středula.
Neprolomení limitů není pro odbory akceptovatelné a nepozdávají se jim ani dílčí varianty, které považuje ministr průmyslu za reálné. "Ta částečná varianta skutečně není moudrá. Myslíme si, že je lepší jednoznačné rozhodnutí," uvedl Středula. Polovičaté řešené podle něj jen prodlužuje nejistotu v regionu.
Pokračování těžby hnědého uhlí v severních Čechách považují odbory za správné. "Česká republika potřebuje hnědé uhlí a to z Mostecka je nejkvalitnější z celé této pánve," prohlásil šéf odborářů.
Zdroj: ČTK