US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,16 %
NASDAQ-1,81 %
DOW JONES-0,47 %
PX+0,44 %
ČEZ-0,31 %
NVIDIA-3,45 %

Deflace v Polsku se prohloubila na nový rekord 1,6 %

Spotřebitelské ceny v Polsku prohloubily v únoru meziroční pokles na nový rekord 1,6 % z lednového tempa 1,4 %. Oznámil to v pátek polský statistický úřad. Polská ekonomika je v deflaci už více než půl roku.

Redakce IW
Redakce IW
13. 3. 2015 | 15:35
Inflace

Inflace v Polsku spadla do záporných hodnot loni v červenci, což bylo poprvé od roku 1982, kdy se začal meziroční vývoj cen sledovat v měsíčních intervalech. Celoročně se naposledy ceny snížily v roce 1971. Do deflace sklouzla v posledních měsících i Evropská unie jako celek.

V únoru se meziměsíční pokles cen zmírnil na 0,1 % z lednového tempa 0,2 %. Výrazně se zpomalilo tempo zlevňování pohonných hmot, které jsou vedle cen potravin hlavním tahounem cenového poklesu. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali, že meziročně ceny klesnou o 1,4 %.

Polská centrální banka na počátku března ve snaze bojovat s deflací snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 1,50 %. Zároveň ale oznámila, že se snižováním úvěrových nákladů v tomto ekonomickém cyklu končí.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

InflacePolsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny