Německý vývoz do Ruska se v lednu propadl o 35 %

Hodnota vývozu německého zboží do Ruska se v lednu v meziročním srovnání propadla o 35,1 % na 1,44 miliardy eur což představovalo ztrátu asi jedné miliardy eur. Byl to nejhlubší pokles za více než pět let. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů německého statistického úřadu.
Důvodem klesajícího vývozu do Ruska je pokles ruské ekonomiky spojený s propadem kurzu rublu, jehož důsledkem je výrazné snížení kupní síly ruského obyvatelstva a firem. Vzájemnou obchodní výměnu mezi oběma ekonomikami narušily také západní sankce vůči Rusku za jeho postoj k ukrajinské krizi a ruské odvetné embargo na dovoz potravin z Evropské unie.
Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) v lednu předpověděla, že německý vývoz do Ruska letos klesne až o 15 %. Loni se tento export snížil o 20 % na zhruba 36 miliard eur.
Ruskou ekonomiku vedle západních sankcí sráží zejména prudký pokles světových cen ropy. Ruský rubl se loni navzdory intervencím centrální banky propadl vůči dolaru o 41 procent, letos se ale i přes prudké výkyvy drží zhruba na úrovni konce minulého roku.
Celkový německý vývoz se v lednu podle dřívějších statistických údajů meziměsíčně snížil o 2,1 % po prosincovém nárůstu o 2,8 %. Zaznamenal tak nejprudší pokles za pět měsíců.
Zdroj: ČTK