US MARKETZavírá za: 2 h 26 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

ČNB na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, za jistých okolností může posunout měnový závazek nad 27 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém březnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Rozhodla také, že bude nadále používat devizový kurz jako nástroj uvolňování měnových podmínek, a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala českou měnu vůči euru nad 27 EUR/CZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer na tiskové konferenci uvedl, že je banka za jistých okolností připravena posunout hladinu závazku nad 27 EUR/CZK.

"Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení kurzu koruny pod úroveň 27 EUR/CZK intervencemi na devizovém trhu, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 EUR/CZK nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu," stojí v prohlášení banky.

Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Tisková konference Miroslava Singera

Singer (14.17): Bankovní rada ČNB o ponechání úrokových sazeb na technické nule rozhodla jednomyslně.

Singer (14.19): Opuštění intervenčního režimu nebude znamenat posílení koruny zpět na předintervenční úroveň a nedojde k němu dříve než ve druhé polovině roku 2016.

Singer (14.20): Pokud dojde k posílení deflačních tlaků, je ČNB připravena posunout hladinu měnového závazku nad 27 EUR/CZK.

Singer (14.22): Nízká inflace způsobená propadem cen ropy podle očekávání ČNB postupně odezní.

Singer (14.23): Zlepšuje se situace na trhu práce a dynamicky rostou také maloobchodní tržby.

Singer (14.24): Celkově nicméně prostředí v české ekonomice zatím zůstává protiinflační.

Singer (14.27): Případné zvednutí hladiny měnového závazku by vyžadovalo naše seriózní pochybnosti o vývoji budoucí poptávky. Rozhodovat budou kurz koruny, vývoj mezd a přínos opatření ECB, která se dotýkají i české ekonomiky.

Koruna se ve čtvrtek dopoledne obchodovala poblíž 27,40 EUR/CZK a krátce po 13.00 se kurz eurokoruny pohyboval kolem 27,42. Po tiskové konferenci Miroslava Singera česká měna skokově oslabila na 27,58 EUR/CZK.

"Guvernér Singer popohnal kurz koruny k euru nad 27,50 EUR/CZK. Singer vidí vyšší pravděpodobnost posunu intervenční hladiny než na zasedání v únoru, protože rizika prognózy ČNB (silná koruna a slabý růst mezd) jsou protiinflační," říká Miroslav Plojhar, investiční stratég z České spořitelny. "Co dodat? Když mluví Zeman a koruna sílí, je to příležitost pro importéry. Když mluví ČNB a koruna slábne, je to příležitost pro exportéry."

"ČNB se podle nás přiblížila našemu pohledu, že pravděpodobnost posunutí flooru není zanedbatelná. ČNB je dle nás ve wait-and-see módu, kdy bude v následujících měsících až čtvrtletích opatrně sledovat vývoj inflačních tlaků v domácí ekonomice. Zdůraznění vyšší pravděpodobnosti k posunutí flooru vidíme jako verbální intervenci proti koruně, která se po výpadech prezidenta Zemana proti používání kurzu jako nástroje měnové politiky dostala blízko hladině, kterou je ČNB připravena bránit. To je konzistentní s tím, že si ČNB vytyčila aktuální vývoj kurzu jako jednu z podmínek, kterou bude sledovat," uvedl Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny. " Proto ponecháváme pravděpodobnosti z naší středeční prognózy stejné, tedy 25 % pro oslabení koruny trhem (pokud by se zhoršila výkonnost v eurozóně) a necelých 10 % pro posunutí flooru za strany ČNB. Náš základní scénář počítá pro letošek s vývojem nominálního kurzu koruny kolem hladiny 27,50 EUR/CZK. Celkově se ekonomická výkonnost české ekonomiky postupně zlepšuje, byť méně než čekala ČNB."

"Rétoriku ČNB je potřeba chápat jako snahu zabránit přibližování koruny k hranici kurzového závazku. My však vidíme bilanci rizik spíše vyrovnanou a mírně proinflační, a to z titulu příznivě se vyvíjející domácí ekonomiky a slabšího eura, které bude znamenat rychlejší růst cen v eurozóně," uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR. "Byly to především nízké importované ceny z eurozóny, které působily ve směru nižší inflace v ČR v minulém roce. Nic tak nenapovídá tomu, že by se přibližovaly scénáře, kterými ČNB dříve podmínila případné další zvyšování kurzového závazku, tedy zesílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky."

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada na únorovém zasedání oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

V únoru spotřebitelské ceny v Česku vzrostly meziměsíčně o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace. Vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílu alkoholických nápojů a tabáku a v oddílu rekreace a kultury. Meziročně se ceny zvýšily o 0,1 % při očekávání poklesu o 0,1 %.

Zdroj: ČNB, ČTK

Centrální bankyČeská ekonomikaČeská korunaČNBEUR/CZK
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika