US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Čtvrtletní zisk American Airlines vzrostl na téměř dvojnásobek

Zisk největší světové letecké společnosti American Airlines Group vzrostl v prvním čtvrtletí proti stejnému období loňského roku na téměř dvojnásobek, tržby ale kvůli silnému dolaru mírně klesly. K růstu ziskovosti dopomohly zejména výrazně nižší ceny paliva, sdělil v pátek přepravce.

Čistý zisk společnosti stoupl na 932 milionů dolarů ze 480 milionů USD před rokem a bez započtení jednorázových položek firma vydělala 1,2 miliardy dolarů. Zisk na akcii mírně překročil odhady analytiků v anketě agentury Reuters.

Tržby světové letecké jedničky klesly meziročně o 1,7 % na 9,8 miliardy dolarů. Jednotkové výnosy na cestujícího a kilometr se rovněž snížily o 1,7 %. Vedle růstu domácí měny k tomu přispělo oslabování ekonomiky v zemích Latinské Ameriky.

Firma v prvním čtvrtletí platila za letecké palivo o 42 procent méně než rok předtím. Náklady bez započtení paliv se přitom firmě zvýšily o 5,8 procenta.

American Airlines Group vznikla v roce 2013 fúzí společností American Airlines a US Airways. Pro mateřskou společnost původních American Airlines, zvanou AMR, byla fúze cestou k opuštění režimu soudní ochrany před věřiteli, do kterého vstoupila v listopadu 2011.

Zdroj: ČTK

Americké akcieDopravaVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná