Varufakis: Když chtějí věřitelé úspory, Řecko se s nimi dohodnout nemůže

Přísná úsporná opatření, na nichž trvají zahraniční věřitelé, jsou jediným důvodem, proč Řecko není s to s nimi uzavřít dohodu ani po čtyřech měsících vyjednávání. V článku na názorovém portálu Project Syndicate to napsal řecký ministr financí Janis Varufakis. Hlavními věřiteli Řecka jsou země eurozóny a Mezinárodní měnový fond.
Ministr upozorňuje, že vytrvalá snaha věřitelů prosadit ještě přísnější úsporná opatření, a to i na úkor reforem, nemá nic společného s posunem Řecka na životaschopnou ekonomickou cestu. Varufakis vyjadřuje i pochybnosti o skutečné motivaci věřitelů, což prý bude úkol pro budoucí historiky.
Varufakis vyvrací údajný mýtus, že Atény nejsou ochotné zavést reformní ekonomický program, kvůli čemuž ztrácejí důvěru a dobrou vůli svých evropských partnerů. "Realita je úplně jiná," píše řecký ministr financí. "Naše vláda chce zavést plán, jenž zahrnuje všechny reformy, které podporují evropské ekonomické think tanky," dodává. Souběžně s tím prý má vláda v Aténách jedinečnou možnost udržet si podporu řeckého lidu.
Podle Varufakise je zapotřebí nezávislý daňový systém, trvalý a přiměřený přebytek primárního rozpočtu, logický a ambiciózní privatizační plán a systém rozvoje, který využije veřejný majetek k vytváření investičních toků. Nutná je prý také skutečná důchodová reforma a deregulace trhu zboží a služeb.
Varufakis zopakoval názor, že věřitelé Řecka trvají na ještě větších úsporných opatřeních, která zabraňují ekonomickému oživení, a vytvářejí tak začarovaný kruh. "A naše vláda nepřijme léčbu, která se po pěti letech ukázala být horší než nemoc," uzavřel.
Zdroj: ČTK
Aktuality

