Barclays: Grexit by podle investorů světové trhy moc neovlivnil

Více než polovina investorů se podle průzkumu banky Barclays domnívá, že případný odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, světové finanční trhy příliš neovlivní. Země je malá a zavedla se ochranná opatření, která by měla omezit šíření výkyvů, informovala dnes o názorech respondentů agentura Reuters. Analytici banky UBS ve své zprávě z minulého týdne míní, že chaotický odchod Řecka by zasáhl měny rozvíjejících se tržních ekonomik; největší dopad by prý měl ve střední a východní Evropě.
Průzkum Barclays se konal na přelomu druhého a třetího červnového týdne a zúčastnilo se ho 899 investorů. Grexit očekává v příštích třech měsících jenom 23 % z nich. Názor, že takový scénář by znamenal velké negativum pro světové trhy, zastávala necelá pětina oslovených. Necelých 30 % předpokládalo, že na ostatní země na okraji eurozóny by měl takový krok pouze omezený dopad.
Bankovní společnost UBS se ve své analytické zprávě zabývala dopady odchodu Řecka z eurozóny na rozvíjející se ekonomiky. Takový vývoj by z hlediska šíření nákazy podle ní nejvíce zasáhl země střední a východní Evropy, především Česko, Maďarsko a Polsko. Ekonomiky těchto zemí silně závisí na vývozu a rovněž vyvážejí výrazné množství zboží a služeb do zemí eura, stojí ve zprávě.
UBS zkoumala i možný dopad na měny rozvíjejících se trhů. Kdyby Grexit probíhal rychle a chaoticky, vedlo by to podle ní k oslabení východoevropských měn. Ty by vůči americkému dolaru mohly přijít až o pětinu hodnoty. "Největší počáteční dopad... by byl na měny jako je maďarský forint a polský zlotý, kde bychom očekávali pěti až desetiprocentní znehodnocení vůči euru, což implikuje pokles o 15 až 20 % vůči dolaru," napsali analytici.
Zdroj: ČTK