Řecký dluh je ve většině scénářů udržitelný, ani nejhorší z nich nevyžaduje odpisy

Zadlužení řeckého státu sice nedosáhne úrovně, kterou mu stanovili věřitelé v roce 2012, protože Řecko nezavedlo reformy, na nichž se tehdy s věřiteli dohodlo, avšak ani nejhorší ze scénářů sestavených v rámci analýzy udržitelnosti dluhu nepředpokládá, že by země musela nějaké své závazky odepsat.
Dohoda z roku 2012 vyžadovala, aby Řecko snížilo své zadlužení na 124 % HDP do roku 2020 a výrazně pod 110 % HDP do roku 2022 ze současných 175 % HDP. "Je zřejmé, že politické přešlapy a nejistota posledních měsíců učinily cíle stanovené v roce 2012 nesplnitelnými v rámci jakéhokoli scénáře," konstatuje analýza udržitelnosti dluhu.
"Hlavními příčinami negativního vývoje je zhoršení ekonomického růstu, změna ve směřování bilance primárního rozpočtu (bez zahrnutí obsluhy dluhu), nižší příjmy z privatizace a možná dodatečná potřeba financovaní bankovního sektoru," uvádí analýza.
Revidovaná analýza počítá v nejoptimističtějším případě, pokud Atény přijmou potřebné reformy, se snížením zadlužení na 124 % HDP do roku 2022 z 172,8 % HDP v roce 2015. Pokud zavede reformy jen z části, měl by dluh klesnout na 135 % HDP do roku 2022 ze 174,3 % HDP letos. V nejhorším případě, který Mezinárodní měnový fond považuje za nejpravděpodobnější, klesne řecký dluh do roku 2022 pouze na 142,2 % HDP ze 176,7 % letos.
Analýza nicméně zdůrazňuje, že soustředění se na poměr dluhu k HDP neposkytuje přesný obrázek udržitelnosti dluhu; ten lépe vyjadřuje ukazatel takzvaných hrubých požadavků na financování, který zahrnuje nové úvěry plus obnovování splacených půjček. Měřeno z tohoto pohledu nemá Řecko problém s udržitelností dluhu při aplikování kteréhokoli scénáře. Potřebovalo by však pomoc s jeho udržitelností v případě třetího scénáře, například prodloužením splatnosti.
"Sledováno metrikou potřeby na hrubé financování státu by Řecko nemělo problém s udržitelností dluhu ve dvou zmíněných scénářích," píše se ve zprávě. "Hrubé požadavky na financování zůstávají výrazně pod 15% hranicí, kterou MMF vytyčuje ve svých doporučeních," píše se ve zprávě.
Také ESM před týdnem uvedl, že řecký dluh je udržitelný, protože eurozóna už zemi jeho značnou část odpustila a Atény jí nemusí osm let splácet úroky ani jistinu. Z celkového dluhu 313 miliard eur má Řecko u eurozóny asi 184 miliard. Průměrná lhůta splatnosti řeckého dluhu vůči eurozóně je 32,5 roku a úroky z něj jsou velmi nízké, konstatoval ESM.
Zdroj: ČTK, Reuters