US MARKETZavírá za: 2 h 42 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

WSJ: Turisty může řecká krize nechat na holičkách

Během uplynulého, sluncem zalitého víkendu stovky turistů v úžasu hleděly na starodávné mramorové ruiny chrámu Parthenon a dalších památek. Mnozí z nich si přitom nebyli vědomi hrozby bankrotu, který může zruinovat moderní Řecko. Krize svírající zemi stále těsněji už se ale začíná týkat i turistů, napsal list The Wall Street Journal.

Peníze v bankomatech vysychají a mnoho obchodů už nepřijímá kreditní karty. Vláda v pondělí oznámila, že na šest dní uzavře banky, aby zabránila kolapsu bankovního systému. Zahraniční návštěvníci tak mohou brzy zjistit, že už nemají čím zaplatit za jídlo, dopravu i jiné služby. A v době, kdy řecká letní turistická sezona nabírá obrátky, může část turistů raději ukončit dovolenou předčasně.

"Tuhle rodinnou dovolenou jsme plánovali dva roky," řekl listu The Wall Street Journal Stephen Will, podnikatel z amerického Michiganu, který do Řecka přijel ve čtvrtek s manželkou a třemi dětmi.

"Jestli si ale nebudeme moci vybrat peníze, nevím, jestli tu zůstaneme déle než tři dny. V sobotu jsme vystáli dlouhé fronty a vyzkoušeli jsme pět bankomatů, ale ani jeden nám nevydal peníze. Je to absurdní situace, která škodí turistům i téhle nádherné zemi." Za rodinný výlet do Atén a na dva ostrovy v Egejském moři chtěl Will utratit asi 13 000 dolarů.

Turistika je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro řeckou zadluženou ekonomiku. V loňském roce přímo přispěla 17 miliardami eur, tedy devíti procenty řeckého hrubého domácího produktu, prostřednictvím pobytů v hotelech. Dalších 45 miliard eur pak vynesly nepřímé příjmy v podobě útraty v obchodech, restauracích, turistických památkách a na dalších místech.

Novomanželé Valentina a Claudio Rossiovi z italského Milána přijeli do Řecka na líbánky. "Naše líbánky jsou v troskách," postěžovala si novomanželka. "Řecko už nějakou dobu dominuje novinovým titulkům, ale ani ve snu nás nenapadlo, že situace se takhle zhorší. Bankomaty nefungují a manažer hotelu v Aténách po nás chce zaplatit v hotovosti, protože banky budou zavřené, a on by při platbě kartou nedostal v dohledné době své peníze."

Také mnoho obchodníků si není jistých, co by měli dělat. "Koluje spousta zvěstí o kontrole kapitálu, a proto žádám od zákazníků platby v hotovosti, protože k platbám kartou bych se nemusel dostat," řekl Apostolis Jonas, majitel obchodu se suvenýry v centru Atén. "Na oplátku jim nabízím slevy, ale mnoho turistů jednoduše odejde. Každým dnem se blížíme k totálnímu finančnímu krachu."

Michael Glezakos, profesor financí na Aténské univerzitě, soudí, že napravení škod vzniklých v turistickém ruchu může trvat celé roky, pokud se možnost výběrů peněz a bezhotovostních plateb zastaví.

"Turistika a přeprava jsou jedinými průmyslovými odvětvími, která ještě přispívají ekonomice," řekl Glezakos. "Turisté, a zvláště pak ti, kteří přijedou sami, a ne v rámci organizované skupiny, tu utrácejí a předpokládají, že jejich bankovní a kreditní karty budou fungovat. Ale od první chvíle, co do naší země vkročí, narážejí na problémy. V zásadě jim tím říkáme, že tu nejsou vítáni a že jim nemůžeme zajistit ani ty nejzákladnější služby," dodal Glezakos.

Zdroj: ČTK

Evropská unieŘeckoTurismus a cestovní ruch
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika