Někteří v eurozóně chtějí obnovit jednání s Řeckem

Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to v pondělí vládní činitelé Francie a Španělska. Z Británie a z Evropské centrální banky (ECB) ale zazněl názor, že pokud by Řekové v plánovaném nedělním referendu o podmínkách záchranného programu řekli 'ne', byl by to pro zemi velký problém.
Řecký premiér Alexis Tsipras o víkendu oznámil, že končí jednání s věřiteli a že země uspořádá 5. července referendum, v němž budou občané hlasovat o přijetí věřitelských návrhů. Řecká vláda v neděli rozhodla, že banky zůstanou až do 6. července uzavřené a minimálně do příštího pondělí se neotevře ani aténská burza.
Francouzský ministr financí Michel Sapin před mimořádným dopoledním zasedáním vlády prohlásil, že Paříž je ochotna zprostředkovat další jednání mezi Řeckem a jeho partnery. "Můžeme obnovit diskuse o podpoře Řecka v kterékoli chvíli," řekl ministr podle agentury Reuters. Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos uvedl, že na dosažení dohody je stále čas, protože nynější záchranný program eurozóny pro Řecko vyprší až s úterní půlnocí.
Evropská komise ale ústy své mluvčí sdělila, že v pondělí žádné nové návrhy pro řešení řecké krize nepředloží. Popřela tím sdělení komisaře pro měnu a ekonomiku Pierra Moscoviciho, podle něhož předseda komise Jean-Claude Juncker předloží kolem poledne návrhy dalších kroků.
Francouzskou vládu svolal na pondělí prezident François Hollande. Podle jeho tajemníka se bude zasedání zabývat aktuální situací v eurozóně a v Řecku a hledáním způsobů řešení krize.
Ministři financí eurozóny o víkendu v reakci na odchod Řecka z jednání odmítli prodloužit zemi záchranný program, který končí 30. června. Bez peněz z tohoto programu nebudou moci Řekové splácet dluhy, včetně sumy zhruba 1,6 miliardy eur, kterou musí do úterý uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).
Zdroj: ČTK