US MARKETZavírá za: 2 h 7 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Řecko: Co se ví, co čekat a na co by se měli připravit investoři

Řecká dluhová krize vstupuje do poslední fáze. Ať už dojde ke Grexitu, nebo se Řekové s mezinárodními věřiteli dohodnou na pokračování politiky úspor a škrtů výměnou za další finanční pomoc, neprostupnější opar nejistoty se již v aténských ulicích vznášet nemůže. Co se v posledních dnech v Řecku událo a jaké jsou možnosti dalšího vývoje podle šéfredaktora investičního blogu Pragmatic Capitalism Cullena Rocheho?

Co již víme

  • Řecko mělo do úterní půlnoci poslat Mezinárodnímu měnovému fondu splátku úvěru ve výši 1,6 miliardy eur. Země v úterý během dne varovala, že peníze neodešle a požádala MMF o prodloužení termínu jejich splatnosti. Šéfka MMF Christine Lagardeová ale již dříve avizovala, že fond termín splátky neprodlouží. Země tak po půlnoci spadla do selektivní platební neschopnosti.
  • Evropská centrální banka o víkendu oznámila, že dále nenavýší strop finanční pomoci pro řecké banky v programu ELA. Strop ECB ponechala na úrovni zhruba 89 miliard eur.
  • Řecké banky mají zůstat zavřené minimálně do 6. července. Ani poté nicméně nemusejí Řekové získat neomezený přístup ke svým penězům. I pokud se banky otevřou, kapitálové kontroly zřejmě zůstanou v platnosti.

Co nás čeká

  • Řekům začíná se Syrizou docházet trpělivost. Zajímavé proto bude, jak dopadne nedělní referendum. Pokud se Řekové vysloví pro přijetí podmínek mezinárodních věřitelů, mělo by se napětí výrazně uvolnit. V opačném případě bude nejistota pokračovat a Řecko se vydá vstříc Grexitu. Průzkumy veřejného mínění zatím naznačují, že se Řekové v referendu vysloví proevropsky, do neděle se ale může mnohé ještě změnit.
  • Pokud se Řekové vysloví pro spolupráci s věřiteli, začne se viklat židle pod řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, který by tím de facto ztratil svůj mandát.
  • Řecko by se po příznivém výsledku referenda s věřiteli mělo dohodnout na krátkodobém řešení, dlouhodobá strategie by ale zůstala otázkou dalších vyjednávání.
  • "Ne" v referendu o přijetí podmínek by řeckou vládu posadilo na koně. V jednání s věřiteli Řecka by se Tsipras stal ještě zatvrzelejším a pravděpodobnost Grexitu by výrazně vzrostla. Takový vývoj by s největší pravděpodobností uvrhl řecké banky do absolutní insolvence a zvýšil by riziko znehodnocení úspor Řeků.

Dopad na trhy

  • Řecká ekonomika tvoří jen přibližně dvě procenta hospodářství eurozóny. Přímé dopady řeckého defaultu, případně Grexitu na země ze společenství platícího jednotnou měnou by tak byly minimální. Z hlediska politického a psychologického by ale byly výrazně větší a bolestivější.
  • Řecký dluh dosahuje zhruba 240 miliard eur a z většiny je v držení ostatních vlád. O řeckém krachu tak nelze hovořit jako o druhých Lehmanech.
  • ECB musí počítat s tím, že potvrzení řeckého krachu minimálně krátkodobě zvýší volatilitu na trzích. Ke slovu by se tak mohly dostat nástroje a opatření jako OMT, swapové linky či uvolnění kolaterálu.
  • Investory více než cokoli jiného potěší, když se po měsících nejistoty konečně dozvědí, na čem jsou. Jasně rozdané karty by měly v dlouhodobém horizontu podpořit pokračování evropského ekonomického ožívání.
  • Odmítnutí návrhů věřitelů v nedělním referendu by mělo vyhnat výnosy bondů zemí z evropské periferie nahoru, srazit evropské akcie, zvýšit ceny dluhopisů bezpečných přístavů a podpořit rally eura, které by bez Řecka bylo v očích investorů výrazně stabilnější a perspektivnější.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

Dluhová krizeEuroEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika