US MARKETZavírá za: 3 h 53 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Řecko by po referendu mělo odejít z eurozóny, míní české deníky

Po nedělním referendu, ve kterém řečtí voliči odmítli podmínky věřitelů zadlužené země, by mělo Řecko opustit eurozónu. Shodli se na tom komentátoři některých českých deníků. Řecko podle nich na členství v Evropské měnové unii nemá a jeho setrvání v ní by prodlužovalo trápení všech zúčastněných.

Řekové jsou podle komentáře v Mladé frontě Dnes zřejmě připraveni na to, že si teď sáhnou na dno. "Ale udělají to z vlastní vůle vyjádřené výsledkem nedělního referenda. Už nebudou moci nikoho vinit tak, jako teď viní Němce," píše se v textu.

Sjednocená Evropa by po referendu měla vyzvat Řecko k opuštění eurozóny, ale odchod země by měl ohlásit někdo přímo z Řecka. Dokud se k tomu nikdo neodhodlá, není možné jednat o skutečném řešení, uvedla MfD. "Analýzami řecké situace by se už dal potapetovat celý Měsíc, ale pořád víme jen to, že Řecko není schopné splácet své dluhy, na členství v eurozóně nemá a je jen otázkou času, jak z ní vystoupí," uzavřel komentář.

Také podle sloupku v Lidových novinách by Evropa měla hledat způsob, jak pro Řeky najít cestu ven z eurozóny. A to přesto, že evropští politici nechtějí "přilévat olej do ohně", protože Evropa vedle Řecka řeší také příval uprchlíků, ukrajinský konflikt a nástup extrémních politických sil v řadě zemí Evropské unie.

Setrvání Řecka v měnové unii by jen prodlužovalo další trápení všech, protože už se ukázalo, že nekonečná jednání s Aténami nikam nevedou, míní autor sloupku. "Věřitelé mohou spojit řecký odchod s odpuštěním části dluhu. Řekové by tak něco získali, ale zároveň dostali jasný vzkaz, že nemohou mít vše," navrhl. Evropa by tak Řecko nepotopila, ale zároveň by zajistila, že se následování Řecka nestane lákadlem pro další zadlužené unijní státy, poznamenaly LN.

Komentátor Hospodářských novin upozornil, že Řecko donedávna platilo za jednu z nejstabilnějších evropských zemí. Její volební systém, který zajišťoval pravidelné střídání dvou stran u moci, dokonce v únoru 2009 inspiroval ke změně systému voleb českou vládu. Změna v Česku nakonec nebyla dotažena. Řecko po referendu podle HN "ze všeho nejvíce připomíná sud prachu". "Teď se bojíme, co řecká nestabilita Evropě přinese," uzavřel deník.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika