US MARKETZavírá za: 4 h 13 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Sarrazin: Když Německo Řecku ustoupí, oslabí v EU vůle k reformám

Německo při řešení krize zadluženého Řecka nesmí ustoupit a musí trvat na tom, aby Atény reformovaly svou ekonomiku. V opačném případě by totiž klesla vůle k reformám v dalších evropských zemích, zejména ve Francii a Itálii. V televizi N24 to ve čtvrtek řekl bývalý člen vedení německé centrální banky Thilo Sarrazin, který patří mezi známé kritiky měnové unie. Podotkl ale, že pokud bude muset Řecko opustit eurozónu, nebude to znamenat konec společné evropské měny.

"Jde o to, zda se prosadí německá strategie, nebo ne. Pokud se prosadí, budou například Italové a Francouzi do budoucna vědět, s čím mohou počítat, když se dostanou do problémů," řekl Sarrazin o současných jednáních o záchraně Řecka.

"Pokud budou Francouzi a Italové vědět, že Němci nakonec povolí, nebudou mít žádnou motivaci sami provádět nějaká tvrdá úsporná opatření, protože budou vědět, že Němci nakonec všechno zaplatí," uvedl Sarrazin. "Zatímco pomoc pro Řecko nyní stojí stovky miliard eur, v případě Francie by to byly biliony eur," varoval.

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že odepsání řeckých dluhů bude nezbytný krok. "Když někdo nemá peníze, tak prostě platit nemůže. Ty půjčky už jsou ztracené, to si musíme přiznat," řekl Sarrazin.

"Grexit by neznamenal konec eura," řekl dále bývalý centrální bankéř o možném odchodu Řecka z eurozóny. "Všichni by se jen museli přizpůsobit nové situaci. Věděli by, že vstup do eurozóny není nezvratný krok. Francouzi a Italové by museli zvážit, jak se dlouhodobě chtějí chovat. Na rozdíl od nynějška by totiž věděli, že nakonec by zůstali odkázáni sami na sebe. A měli by více důvodů reformovat své ekonomiky," řekl Sarrazin.

Sám vidí odchod Řecka z eurozóny a znovuzavedení národní měny jako dobrý krok pro tuto zemi. "Kdybych dnes byl řeckým ministrem financí, měl bych dvě možnosti. Buď bych zůstal v eurozóně, neměl peníze a byl ve stresu, protože bych musel vyplatit mzdy, nebo bych si mohl peníze ve vlastní měně natisknout podle své vůle a mohl zaplatit všechny účty. Znamenalo by to sice vyšší inflaci, ale zmizely by každodenní problémy," uvedl Sarrazin.

Bývalý člen vedení německé centrální banky a politik německé sociální demokracie (SPD) v minulosti proslul svou kontroverzní knihou Německo páchá sebevraždu, v níž se kriticky vyjadřoval k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Další kontroverze vyvolala v Německu jeho kritika společné evropské měny.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizeEurozónaNěmeckoPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika