Hlavní opoziční strana v Řecku dala Tsiprasovi zelenou. Může vyjednat dohodu s věřiteli a odvrátit Grexit

Zatímco v pátek ubíhaly další hodiny čekání na vyústění řecké dluhové krize, kdy věřitelské instituce zkoumaly nejnovější řecký návrh úsporných reforem, v Aténách se vládní koalice vzácně spojila s proevropskou opozicí ve snaze udržet zemi v eurozóně. Řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi se navzdory odporu ve vládních řadách kvůli avizovaným úsporným opatřením podařilo získat podporu minimálně dvou opozičních stran.
Tsipras poslaneckému klubu své strany SYRIZA vyložil, že Řecko má na vybranou pouze mezi špatnou volbou a katastrofou a že nezbývá, že podpořit reformní plán. Ten má zadlužené zemi umožnit získat novou zahraniční půjčku. Narazil ale na odpor části levicového křídla vládní formace, takže si nemůže být zcela jist vládní většinou při hlasování. Podpoří ho ale největší opoziční strana, konzervativní Nová demokracie, a také proevropští liberálové ze strany To Potami.
Z prvních analýz vyplývá, že nynější návrhy reforem, které partnerům v EU řecká vláda předložila, jsou nápadně podobné těm, které řečtí voliči hromadně odmítli v nedělním referendu.
Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a euroskupiny se radili o návrzích reforem. V sobotu se otázkou budou zabývat země eurozóny na pracovní úrovni a později pak příslušní ministři financí. To už by mohl být znám jejich verdikt, zda má smysl dál vyjednávat.
Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní věřitelé přijmou mnohé z řeckých požadavků na zmírnění podmínek splácení řeckého dluhu.
Někteří evropští partneři jako Francie nebo Itálie vyjadřovali ohledně dohody spíše optimismus, ovšem Německo nebo Nizozemsko byly mnohem obezřetnější. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dokonce naznačil, že řecké návrhy musejí jít výrazně dál, než požadovali v červnu mezinárodní věřitelé, aby Atény mohly získat novou finanční pomoc.
Podle některých odhadů řecké banky budou i v případě víkendové dohody mezi Aténami a zahraničními věřiteli potřebovat více času na znovuotevření. Potřebují přitom deset až 14 miliard eur nového kapitálu, pokud mají zůstat nad vodou.
Zhruba 7 tisíc lidí se v pátek večer shromáždilo v centru Atén, aby protestovali proti plánovaným úsporným opatřením.
Zdroj: ČTK, Reuters