Evropské ostří dopadá na Tsiprasův krk, eurozóna dává Řecku 72 hodin, aby ukázalo, že sliby myslí vážně

O půlnoci uplynula lhůta, kterou v úterý šéf evropských summitů Donald Tusk označil za konečný termín pro nalezení dohody o řešení řecké krize. Zatím se tak ale nestalo a mimořádný summit eurozóny pokračuje. Podle dostupných informací na něm především Německo naléhá, aby řecký parlament na nic nečekal a začal navrhované reformy zavádět okamžitě. Teprve poté bude podle představitelů největší evropské ekonomiky s Aténami možné jednat o třetím záchranném programu.
Přibližně půl hodiny před půlnocí oznámil Tuskův mluvčí Preben Aamann, že sedmihodinové jednání eurosummitu bylo už podruhé přerušeno. Lídři významných zemí platících eurem tak mohou jednat v užším formátu. Při prvním přerušení se s Tuskem separátně sešli řecký premiér Alexis Tsipras, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.
Základem diskuse jsou čtyři stránky textu, jediný výsledek dvou dlouhých víkendových jednacích dnů ministrů financí 19 zemí eurozóny. Nejde ale o společně přijaté stanovisko, na tom se ministři neshodli. "Některé velké otázky zůstaly otevřené. Tak je předložíme šéfům vlád," poznamenal krátce před summitem šéf euroskupiny Jeroen Disselbloem z Nizozemska.
Ministerské jednání ukázalo, jak hluboce je poškozena důvěra ostatních zemí eurozóny v řecké partnery. Čtyřstránkový podklad pro summit, jenž se dostal do rukou bruselských novinářů, proto žádá velmi přísné kroky, které by měly důvěru obnovit.
Do středy by Atény měly reálně začít schvalovat reformní zákony týkající se daní či penzí. Teprve poté by mělo být možné vůbec diskutovat o případném třetím balíku finanční pomoci pro Řecko. Dlouhý seznam zmiňuje i další reformní kroky, včetně rozsáhlého programu privatizací či návrhu, aby Řecko vyvedlo do svěřeneckého fondu v zahraničí jako záruky až 50 miliard eur. Řecko by také okamžitě mělo posílit nezávislost statistického úřadu, dalším z požadavků je i zavedení systému automatických výdajových škrtů, pokud nebudou naplněna rozpočtová předsevzetí.
Části tohoto neodsouhlaseného dokumentu jsou v závorkách jako variantní návrhy. Nemusí tedy nakonec najít cestu do finálního textu. Podobně vypadají i poslední dva řádky materiálu, které hovoří o tom, že v případě nedohody je třeba Řecku nabídnout dočasný odchod z eurozóny s možností následné restrukturalizace jeho dluhu.
Při příchodu na nedělní jednání mluvil řecký premiér Tsipras o ochotě domluvit se okamžitě, pokud budou mít stejné přání i jeho partneři. Německá kancléřka Merkelová zdůrazňovala ztrátu důvěry a poznamenala, že si nepřeje dohodu za každou cenu. Naopak pro Hollanda byl před summitem řecký odchod z eurozóny nepřijatelnou variantou.
Materiál z dílny ministrů financí eurozóny kromě jiného uvádí, že Řecko bude ve tříletém programu potřebovat 82 až 86 miliard eur.
Zdroj: ČTK