MMF: Dluhové úlevy pro Řecko musejí být větší, než se plánovalo

Řecko bude potřebovat mnohem výraznější zmírnění dluhové zátěže, než jeho partneři z eurozóny předpokládali. Důvodem jsou škody, které řecká ekonomika a banky utrpěly v uplynulých dvou týdnech. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie Mezinárodního měnového fondu (MMF). Fond podobně jako o víkendu Evropská komise doporučil výrazně prodloužit období, po které Řecko nebude eurozóně splácet dluhy.
"Dramatické zhoršení udržitelnosti řeckého dluhu ukazuje na potřebu zmírnění dluhové zátěže v rozsahu, který bude muset výrazně překonat to, co se dosud zvažovalo a co navrhuje ESM," píše se ve studii. Ta byla podle agentury Reuters v pondělí zaslána členským zemí eurozóny poté, co předběžně souhlasily s třetím záchranným programem pro Řecko. Šéfka MMF Christine Lagardeová a další účastníci víkendových jednání v Bruselu o obsahu studie podle Reuters věděli ještě před konečnou dohodou.
Evropské země by podle studie měly Řecku poskytnout třicetiletý odklad povinností spojených se splácením všech evropských dluhů a radikálně prodloužit dobu splatnosti půjček, nebo by měly každoročně provádět přímé převody peněz do řeckého rozpočtu. Další variantou je pak přistoupit na výrazné seškrtání řeckých dluhů, píše Reuters.
Zatímco ještě nedávno věřitelé předpokládali, že dluh Řecka v poměru k HDP začne z nynějších 175 % již příští rok klesat, nyní MMF předpověděl, že kvůli ekonomickému chaosu v zemi se bude ještě dva roky zvyšovat a dosáhne až 200 % HDP. Řecko má v poměru k HDP druhý nejvyšší dluh na světě po Japonsku.
MMF dosud předpokládal, že náklady na obsluhu dluhu, konkrétně takzvané hrubé potřeby financování, zůstanou v Řecku pod úrovní 15 % HDP, kterou fond pokládá za bezpečnou. Nyní předpovídá, že stoupnou nad tento práh a budou dál růst.
Fond zhoršil také odhad tempa poklesu řeckého dluhu. Zatímco dříve fond předpovídal, že se dluh země do roku 2022 sníží na 142 % HDP, nyní odhaduje, že k tomuto roku klesne jen na 170 % HDP.
Také Evropská komise v dokumentu, který připravila pro krizové víkendové zasedání euroskupiny, konstatovala, že udržitelnost dluhu Řecka se v poslední době podstatně zhoršila a bude zřejmě nutné ji obnovit odkladem splátek. Příčinou takového vývoje jsou zejména kroky krajně levicové vlády ALexise Tsiprase.
Zatímco ve zprávě z loňského dubna komise označila dluh Řecka za udržitelný, nyní konstatovala, že od konce loňského roku, nejprve kvůli oslabení vůle k reformám a poté po jejich zastavení novou vládou, se schopnost země splácet dluhy podstatně zhoršila. V posledních týdnech se toto zhoršení ještě prohloubilo v důsledku neuhrazení splátky MMF, vypršení záchranného programu a omezení pohybu kapitálu.
Komise proto navrhla "velmi podstatnou reprofilaci", tedy výrazné prodloužení termínů splatnosti, další odklad splatnosti úroků a jistiny a poskytnutí co nejvýhodnějších úrokových sazeb. Jde o dluh, který má Řecko u záchranného fondu eurozóny EFSF a u jednotlivých zemi eura a jehož celková suma činí zhruba 184 miliard eur z celkové dlužné částky 320 miliard eur.
Eurozóna v pondělním prohlášení ze summitu uvedla, že "je připravena v případě potřeby zvážit možná další opatření", která zajistí, aby výdaje Řecka na obsluhu dluhu zůstaly udržitelné. Zmínila se o možnosti prodloužení splatnosti i prodloužení období, ve kterém Řecko nebude muset nic platit ani po roce 2022. Dosud platilo, že toto období skončí právě v roce 2022. Summit ale zdůraznil, že snížení nominální hodnoty dluhu nepřichází v úvahu.
Zdroj: ČTK