Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí opět vzrostla o 7 %, v červnu příjemně překvapily maloobchod i průmysl

Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání o rovných sedm procent, tedy stejným tempem jako v předešlých třech měsících. Druhá největší světová ekonomika si tak zopakovala nejslabší výkon za šest let, výsledek byl ale mírně lepší, než se čekalo. Další ve středu zveřejněné statistické údaje naznačily, že by se Čína mohla vymaňovat z útlumu a stabilizovat, uvedla agentura AP.
Čínská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí rostla, hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o sedm procent. Jde o mírně vyšší hodnotu, než předpokládali analytici (+6,8 %). I v prvním letošním čtvrtletí byl zaznamenaný růst o sedm procent, tehdy šlo nicméně o nejslabší čtvrtletní výkon od začátku roku 2009 v souvislosti s dopady globální finanční krize, uvedla agentura AP.
Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali v průměru další zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 6,8-6,9 %. Čínská ekonomika zpomaluje růst už déle a loni stoupla o 7,4 %, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Letos vláda čeká dosažení stejného tempa jako loni.
HDP ve druhém čtvrtletí narostl mezikvartálně o 1,7 %, čekalo se jen +1,6 %.
Maloobchodní tržby vzrostly v prvním pololetí tohoto roku o 10,4 % (v červnu +10,6 %, odhad: +10,2 %), investice pak o 11,4 % a průmyslová výroba o 6,3 % (v červnu +6,8 %, odhad: +6 %).
Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat čínskou ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než na vývozu a investicích. To se podle statistiků daří, protože v prvním pololetí se domácí spotřeba podílela na růstu už 60 %, zatímco v roce 2014 měla podíl pouze 51,2 %.
Čínskou ekonomiku navíc nyní podkopává zpomalený růst zahraničního obchodu, deflační tlaky a nedávná panika na akciových trzích. Zpomalování tempa růstu způsobuje, že ve společnosti narůstají obavy ze ztráty zaměstnání a ze sociálního napětí. Vláda i proto od loňského listopadu čtyřikrát snížila úrokové sazby a podnikla i další kroky na podporu růstu.
Analytici sice přesnost oficiálních údajů zpochybňují, nezávislé průzkumy ale potvrzují, že v jarních měsících skutečně nastalo oživení v řadě směrů, které táhl zvýšený růst ve vnitřních západních provinciích. "Skutečný růst je sice určitě o jeden nebo dva procentní body pomalejší, než ukazují oficiální čísla, máme ale dobré důvody domnívat se, že nejnovější údaje odrážejí skutečnou stabilizaci," uvedl Julian Evans-Pritchard ze singapurské firmy Capital Economics. "Rozrůstají se doklady o zotavování celé ekonomiky," dodal.
Čínský akciový trh nechaly nadějná čísla chladnými a hlavní indexy burz ztrácely zhruba dvě procenta. Minulý týden trh s pomocí vládních zásahů prudce oživil ze třítýdenního strmého propadu, který následoval poté, co od počátku roku indexy získaly zhruba 60 %.
Zdroj: ČTK