AFP: Řecká krize se nevyhýbá ani zvířatům

Krize v Řecku dopadá stejně krutě jako na lidi i na zvířata, píše agentura AFP. Omezení toků peněz mimo jiné nedovoluje zoologické zahradě dovoz krmení pro zvířata.
"Musím znovu zavolat do banky," říká Jean-Jacques Lesueur, který v Aténách založil a provozuje zoologickou zahradu. Tento francouzský podnikatel potřebuje ze zahraničí dovézt několik tun mražených ryb pro šestici delfínů ve své zoo. Tato banální transakce ale naráží na přísná finanční opatření, která Řecko zavedlo 29. června, aby zabránilo odlivu peněz do ciziny.
Veškeré platby faktur do zahraničí musí schválit vládní komise. "Nikdo mi ale nedokáže říct, jestli to potrvá týden nebo dva," rozčiluje se Lasueur. A to je jen jedna z mnoha dodávek. Ty, které jdou přímo z Řecka, by mohly být bez problémů - kdyby všichni dodavatelé nezačali požadovat platby v hotovosti.
Zoo využívá především místní zeleninu a maso, přesto ale potřebuje dovážet další krmení ze zahraničí v hodnotě zhruba 80 tisíc eur za rok. Například delfíni potřebují dostávat ryby, které se u řeckého pobřeží nevyskytují.
A pokud jde o dva mravenečníky velké, jejich přežití závisí výhradně na dovozu jednoho druhu parazitických červů a prášku ze sušených termitů, což jim nahrazuje jejich přirozenou stravu.
Problémy ale nemají jen exotická zvířata. Ve velké veřejné zahradě v centru Atén se Angličanka Cordelia Maddenová, která se provdala do Řecka, sklání nad černou kočičkou se slovy: "Čí jsi? Tebe taky neznám."
Její sdružení nazvané Devět životů krmí v řeckém hlavním městě asi 450 toulavých koček a vede kampaň za jejich kastraci - v loňském roce se jim podařilo nechat sterilizovat 1 500 zvířat.
"Pořád tady máme víc a víc opuštěných koček. Před několika lety měli lidé v Řecku dost peněz, aby si mohli dopřát svá oblíbená zvířata a klidně investovat do nákladnějšího plemene. Ale teď už často na výlohy spojené s nimi nemají, na krmení, veterináře, úpravu srsti," říká Maddenová. "Ale třeba taková bílá perská kočka, která se jen doma povalovala na gauči, nepřežije mezi auty a toulavými psy na ulici ani dva dny."
A naděje, že by si někdo adoptoval toulavou kočičku nebo vzal zvíře z útulku, je prakticky nulová. S nezaměstnaností dosahující 25 % a vážnou recesí už lidé o adopce zvířat nemají zájem, dodává.
Proto se nyní její sdružení snaží zařídit adopce zvířat do zahraničí, odkud také dostává část finanční pomoci. "V Řecku mají všichni nějaké problémy a nikdo už pomáhat jednoduše nemůže," dodává rezignovaně.
Zdroj: ČTK