Americké akcie v úterý uzavřely v mínusu, Dow přerušil sérii tří růstů v řadě

Americké akcie v první polovině úterního obchodování mírně oslabovaly. Ve druhé polovině seance propad ještě prohloubily a nakonec tři hlavní indexy odepsaly od dvou do přibližně šesti desetin procenta. Wall Street podkopal propad cen čínských akcií a slabší výsledky maloobchodního prodejce Wal-Mart Stores. Většímu poklesu cen akcií ale bránily příznivé údaje z amerického realitního trhu.
Dow oslabil o 0,19 % na 17 511,34 bodu, S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 096,92 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,64 % na 5 059,35 bodu. Index volatility VIX poskočil o 5,91 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA ze zvýšil o necelé tři bazické body na 2,19 %.
Zahájená výstavba obytných domů se v USA v červenci zvýšila na maximum za takřka osm let. Ztráty akciových indexů zmírnil také silný růst ceny akcií prodejce vybavení pro kutily Home Depot.
V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Klesly zejména akcie ze sektoru základních materiálů, tituly z odvětví energetiky a cenné papíry ze sektoru technologií. Relativně nejlépe si naopak vedly finanční tituly a akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a zdravotní péče.
"Investoři dostávají smíšené zprávy. Zatímco realitní trh si vede dobře, spotřebitelské výdaje dál klesají," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég ve společnosti Wunderlich Securities. "Slušná data z realitního trhu by Fed mohla podpořit v záměru zvýšit úrokové sazby spíše dříve než později," dodává Mark Luschini, hlavní investiční stratég v Janney Montgomery Scott.
Akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,38 %), který je podle tržeb největším prodejcem na světě, spadly přibližně o tři procenta poté, co společnost zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky. Zisk společnosti ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o více než desetinu na 3,6 miliardy dolarů. Současně firma zhoršila celoroční výhled. Zisky společnosti tlačí dolů nepříznivý vývoj měnových kurzů, stoupající mzdy a investice do modernizace obchodů. Firma navíc čelí rostoucí konkurenci, a to například ze strany největšího světového internetového prodejce Amazon. Tržby Wal-Martu ve druhém čtvrtletí zůstaly téměř beze změny na zhruba 120 miliardách dolarů. Zisk na akcii klesl na 1,08 dolaru z 1,26 dolaru před rokem. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 1,12 dolaru. V celém roce nyní firma počítá se ziskem 4,40 až 4,70 dolaru na akcii. Její únorová prognóza přitom celoroční zisk odhadovala na 4,70 až 5,05 dolaru na akcii.
Nedařilo se ani cenným papírům zábavní společnosti Walt Disney (-1,93 %), na které analytici z investiční banky Wells Fargo snížili doporučení na "market perform" z "outperform".
Banka BB&T (-0,25 %) oznámila plány na akvizici finančního ústavu National Penn Bancshares (+16,76 %). BB&T za National Penn Bancshares zaplatí přibližně 1,8 miliardy USD v hotovosti a vlastních akciích.
Akcie prodejce oblečení Urban Outfitters (-2,11 %) odepsaly přes dvě procenta poté, co firma v pondělí večer reportovala výsledky za letošní druhé čtvrtletí. Analytici očekávali zisk na akcii 0,49 USD při tržbách 881 milionů USD, firma reportovala zisk na akcii 0,53 USD a tržby 867,5 milionu USD po zisku 0,51 USD na akcii a tržbách 758,5 milionu USD ve stejném období v předchozím roce. V pondělní poobchodní fázi titul nejdříve výrazně zdražoval, poté ale zisky odevzdal a propadl se.
Dařilo se naopak akciím maloobchodního prodejce TJX Cos (+7,22 %), který oznámil lepší než očekávané výsledky a zlepšil svůj celoroční výhled. V uplynulém čtvrtletí společnost hospodařila se ziskem 549,3 milionu dolarů neboli 0,80 USD na akcii při tržbách 7,36 miliardy dolarů. Loni společnost ve stejném období hospodařila se ziskem 517,6 milionu dolarů neboli 0,73 USD na akcii. Firma čekala zisk 0,72 až 0,74 USD na akcii. Na úrovni tržeb, které meziročně stouply o 6,5 %, se čekal výsledek 7,26 miliardy dolarů. Pro celý finanční rok, který firmě končí 30. ledna, nyní TJX čeká zisk na akcii 3,24 až 3,28 USD (původní odhad: 3,21 až 3,27 USD).
V plusu seanci zakončily také akcie hobby marketů Home Depot (+2,59 %), který reportoval před začátkem obchodování čtvrtletní hospodářské výsledky. Firma uvedla, že dosáhla čtvrtletního zisku na akcii 1,71 USD při tržbách 24,8 miliardy USD. Zisk byl v souladu s odhady analytiků, tržby firmě meziročně stouply o 4,3 %.
Vývoj na čínské burze podpořil švýcarský frank
Obnovený propad čínských akcií v úterý oslabil dolar i euro vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. Obchodníci kvůli zvýšené nejistotě a riziku nakupovali měny považované za bezpečné. Později se nicméně dolar oklepal díky příznivým údajům z amerického realitního trhu.
Dolar proti švýcarskému franku večer ztrácel asi 0,13 % na 0,9774 USD/CHF, vůči jenu ale smazal počáteční ztráty a byl na prakticky nezměněné úrovni kolem 124,38 USD/JPY. Euro večer k dolaru odepisovalo 0,39 % na 1,103 EUR/USD.
Kurz jüanu sice zůstal stabilní, obnovený pokles cen čínských akcií ale vyvolal obavy, že centrální banka by mohla přikročit k další devalvaci měny. Minulý týden jüan po nečekané devalvaci oslabil asi o tři procenta.
Na devizovém trhu v úterý vynikala britská libra, která vůči dolaru získala 0,51 % a na euro téměř procento. Britskou měnu podpořil růst inflace, který posílil vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb ze strany Bank of England.
Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně, severoamerická ropa WTI zhruba o procento zdražila, zatímco cena severomořského Brentu přibližně o čtyři desetiny procenta klesla. Trhu nadále nesvědčily propad cen čínských akcií a také obavy z další devalvace čínského jüanu, která by podle očekávání snížila spotřebu ropy v Číně, jež je jejím největším odběratelem na světě.
Americkou ropu odpoledne povzbudila další příznivá statistika z amerického realitního trhu. Investoři také sázejí na to, že středeční vládní údaje ukážou za minulý týden pokles zásob ropy. Všeobecně se ale čeká, že zásoby budou v příštích měsících dál růst, protože letošní motoristická sezona se chýlí ke konci a rafinerie kvůli údržbě omezují produkci, řekli analytici agentuře Reuters.
Cena zlata se v úterý nezměnila, zůstala na 1 118 USD za trojskou unci. Stříbro zlevnilo přibližně o 45 centů na 14,88 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci vzrostla meziměsíčně o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 1,206 milionu jednotek, což je nejvíce od října 2007. Očekával se růst na 1,186 milionu jednotek. Červnový růst o 9,8 % byl revidován výrazně výše na +12,3 %, tedy z původně hlášených 1,174 milionu na 1,204 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení naopak klesl nejvíce od roku 2008, a to o 16,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,12 milionu, očekával se 8% pokles na 1,237 milionu.
- Turecká lira se v úterý kvůli politické nejistotě v zemi propadla na rekordní minimum. Kurz turecké měny letos ztratil už asi 18 %, centrální banka ale ani na srpnovém zasedání proti jeho poklesu nezasáhla. Turecké vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) se po červnových volbách nepodařilo získat partnera do koalice, a rýsují se proto předčasné parlamentní volby.
- Americký internetový obchod Amazon.com plánuje otevřít v pražských Horních Počernicích halu pro vrácené zboží. Práci by v ní měly najít zhruba tři tisíce lidí. Nahradit by měla sklad pro reklamované zboží z Německa s tisícovkou zaměstnanců, který si nyní firma pronajímá v Dobrovízi u Prahy a už jí nestačí. Napsaly to úterní Hospodářské noviny (HN).
- Američtí regulátoři začali vyšetřovat červnové prasknutí airbagu společnosti Takata ve voze Volkswagen Tiguan. Automobilky již musely ve Spojených státech svolat kvůli potenciálně vadným airbagům Takaty více než 17 milionů vozů, německému Volkswagenu se však zatím tyto potíže vyhýbaly.
- MKM Partners zvyšuje cílovou cenu akcií společnosti Facebook na 120 ze 105 dolarů.
- MKM Partners snižuje cílovou cenu akcií společnosti Twitter na 31 z 39 dolarů.
Výsledková sezóna
- Zisk americké společnosti Wal-Mart Stores ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o více než desetinu na 3,6 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma, která je podle tržeb největším maloobchodním řetězcem na světě. Současně zhoršila celoroční výhled.
- Výsledky Home Depot ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (v souladu s odhady), tržby 24,8 miliardy USD (meziročně +4,3 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

