US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,98 %
NASDAQ+0,18 %
S&P 500-0,40 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,98 %
Erste+0,33 %

Americké akcie zakončily nejhorší měsíc za poslední tři roky mírným pondělním oslabením

Americké akciové trhy zahájily pondělní obchodování poklesem až o procento, v polovině dne sice ztráty zmírnily, ale den zakončily slabší zhruba tři čtvrtě procenta. Investoři se nyní zaměřují na otázku zvýšení úrokových sazeb v USA, a budou proto sledovat nadcházející údaje z ekonomiky. Hlavní americké akciové indexy uzavřely srpen nejhlubším měsíčním poklesem Wall Street míří za srpen k nejhlubšímu měsíčnímu poklesu za několik let.

Redakce IW
Redakce IW
31. 8. 2015 | 22:00
Americké akcie

Index Dow v pondělí odepsal 0,69 % na 16 528,03 bodu, S&P 500 ztratil 0,84 % na 1 972,18 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,07 % na 4 776,51 bodu. V plusu díky dalšímu růstu cen ropy zůstaly sektory energetiky i základních materiálů a také technologie, nejhlubší ztráty zaznamenala odvětví financí, zdravotní péče a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 9,14 % na 28,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,21 %.

Dow i S&P 500 zažily v srpnu pět dnů s růsty nebo poklesy o alespoň 2 %, což z uplynulého měsíce dělá v tomto směru nejvíce kolísavý měsíc za téměř čtyři roky. Měsíční ztráty hlavních indexů přesáhly 6 %, a byly tak nejhorší za tři roky. V rámci Dow se v srpnu jako jediná udržela American Express, naproti tomu Walt Disney ztratila přes 15 %.

Viceguvernér americké centrální banky Stanley Fischer o víkendu zachoval možnost zvýšení krátkodobých sazeb z nynější takřka nulové úrovně již v září, když uvedl, že inflace v USA pravděpodobně v dohledné době stoupne. To naznačilo, že Fed by nemusel přitvrzení odložit jen kvůli tomu, že akciový trh v minulých dnech zažil kvůli strachu z nepříznivého vývoje čínské ekonomiky prudké otřesy.

Náladu na Wall Street v pondělí podkopaly rovněž čínské akcie. Ty zažily další silně rozkolísaný den, kdy jejich indexy ztrácely až čtyři procenta a skončily v mírné ztrátě.

"Podle mě jsou Fed i Čína jen výmluvy, nalezené argumenty pro něco, co se zkrátka stalo. Podle mě má trh své dno za sebou a bude nyní konsolidovat za zvýšené volatility," uvedl Peter Cardillo z Rockwell Global Capital.

Investoři se v týdnu zaměří zejména na páteční údaje o srpnovém vývoji zaměstnanosti v USA. Fed dává najevo, že podmínkou zahájení normalizace měnové politiky je zejména trvalejší oživení trhu práce.

Slabší dolar a další oživení cen ropy

Americký dolar oslaboval v pondělí vůči jenu i euru. Může za to pokles cen akcií, který přiměl investory zrušit sázky na měny používané k financování rizikovějších obchodů a obrátit zájem na bezpečnější jen a euro. Za celý měsíc dolar vůči koši měn ztratil zhruba procento.

Ceny ropy na světových trzích v pondělí smazaly asi dvouprocentní ztráty a navázaly na prudké oživení z minulého týdne. Ropný trh podpořila zpráva o letošním poklesu těžby ve Spojených státech a vyjádření ropného kartelu OPEC.

Minulý týden ceny ropy vzrostly o více než deset procent a zvedly se z minim za šest a půl roku. Na ně sestoupily během devítitýdenního poklesu, který byl nejdelší týdenní sérií ztrát od roku 1986. Ceny v té době spadly asi o třetinu.

Ropný trh v pondělí zpočátku oslaboval přetrvávající převis nabídky a obavy z útlumu čínské ekonomiky. Později ale ceny povzbudily údaje amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), podle nichž byla těžba v USA v prvním pololetí nižší, než se původně odhadovalo. Produkce dosáhla v dubnu 9,6 milionu barelů denně, v dalších dvou měsících ale klesla o více než 300 000 barelů denně.

Trh to zaskočilo, protože v posledních týdnech se zvyšoval počet aktivních ropných vrtů. K prudkému kolísání cen přispěla i absence londýnského trhu, kde bylo v pondělí volno, řekli analytici agentuře Reuters.

Růst cen ještě posílilo varování, které Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vyslovila na adresu poslední vlny cenového propadu. Kartel uvedl, že je připraven jednat o tom s ostatními vývozci ropy. OPEC přispívá k cenovému poklesu tím, že ponechává těžbu na vysoké úrovni.

Trh ale dále podkopává vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v Číně a dalších asijských zemích. V pondělí tento strach zesílil další pokles čínského akciového trhu. Investoři budou pozorně sledovat úterní údaje o srpnovém vývoji aktivity v čínském průmyslu.

Trh se také bude zaměřovat na nadcházející sérii statistik z americké ekonomiky. Ty naznačí, zda centrální banka na zasedání za dva týdny přikročí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od finanční krize. Zvýšení úroků by podpořilo dolar, což by ropu a další komodity oslabilo tím, že by je zdražilo investorům v jiných měnách.

Zlato se v pondělí obchodovalo poblíž hodnot z minulého týdne, za celý srpen ale zdražilo zhruba o pět procent.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

11. 7.-Tomáš Beránek
Tesla