US MARKETOtevírá za: 10 h 50 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Východoněmecké hnědouhelné doly chce koupit Greenpeace

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace se nečekaně přihlásila do výběrového řízení na koupi hnědouhelných povrchových dolů švédské státní společnosti Vattenfall ve východním Německu. Ekologové tak chtějí zajistit, že uhlí zůstane v zemi, informovala v úterý ve Stockholmu švédská součást Greenpeace. Zájem o doly v minulosti projevily rovněž české firmy ČEZ a EPH, termín pro podání přihlášek uplynul v úterý.

"Se společností Vattenfall budeme o koupi vážně jednat," citovala programovou ředitelku švédské kanceláře Greenpeace Anniku Jacobsonovou agentura DPA.

Koncern Vattenfall patří plně švédskému státu a už delší dobu chce opustit těžbu hnědého uhlí v historické oblasti Lužice. Vattenfall nyní ve spolkových zemích Sasko a Braniborsko provozuje pět uhelných dolů a tři elektrárny. Dohromady tak dává práci 8 000 lidí a obstarává deset procent výroby elektřiny v Německu.

"Švédská vláda si nemůže dovolit prodat důl firmě, která bude pokračovat v pálení tak obrovského množství uhlí. To si Švédsko nemůže před blížící se světovou konferencí o klimatu v Paříži dovolit. Vattenfall a švédská vláda musejí přijmout zodpovědnost i za emise, které se vypouštějí mimo hranice vlastního státu. Jestliže tak neučiní, je řada na nás. Uhlí musí zůstat pod zemí," citovala Jacobsonovou v úterní tiskové zprávě česká pobočka Greenpeace.

Zájem Greenpeace by ale podle DPA mohl ztroskotat na finančních možnostech organizace. "Nebereme to vážně," řekl DPA šéf uhelné divize Vattenfallu Rüdiger Siebers.

Výroba elektrické energie z hnědého uhlí je považována za dosluhující technologii. Na druhou stranu ale bude pravděpodobně ještě po desetiletí nutná k zajištění energetické bezpečnosti.

Podle české pobočky Greenpeace by případný prodej dolů firmě ČEZ nebo EPH pravděpodobně znamenal rozšíření dvou stávajících (Welzow-Süd a Nochten) a zprovoznění tří nových povrchových dolů, což by znamenalo zánik osmi obcí.

"Dosavadní postup švédské vlády je groteskně pokrytecký. Tvrdí, že chce snižovat emise skleníkových plynů, ale místo toho, aby doly a elektrárny zavřela, je připravena je prodat tomu, kdo zaplatí víc," zkritizoval prodej vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Zdroj: ČTK

ČEZEkologie a životní prostředíEPHKomodityNěmeckoTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika